Podmienky pre štipendium v roku 2022 na vysokých školách

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Oddelenie školstva, rodiny, kultúry a športu / Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu oznámilo 4. mája 2022, spustenie novej štipendijnej schémy, ktorej zámerom je podporiť najtalentovanejších absolventov stredných škôl v pokračovaní štúdia na slovenských vysokých školách. Súčasťou schémy je aj 400 štipendií ročne určených špecificky pre talentovaných absolventov stredných škôl (t. j. nadpriemerných maturantov v šk. roku 2021/2022) zo sociálne alebo inak znevýhodneného prostredia, ktorí majú záujem pokračovať v štúdiu na slovenských VŠ. Stručné informácie o schéme sú uvedené nižšie. Spôsob prihlasovania do schémy je popísaný v priloženom letáku 1. Kompletná informácia o štipendijnej schéme je dostupná na stránke https://stipendia.portalvs.sk/ . Okrem iného sa tu nachádzajú aj informácie ohľadom definície okruhu študentov zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo zo špecifických skupín .

Zdôrazňujeme, že na schému cez online systém sa musí záujemca prihlásiť
do 31.5.2022 na tomto linku
(v rámci prihlášky označí aj formu prípadného sociálneho alebo iného znevýhodnenia),
odovzdať výsledky zo stredoškolského štúdia a potvrdenia dokladajúce sociálne postavenie
však stačí do 31.8.2022.

V prílohách článku nájdete informačné materiály spracované v dvoch verziách:
1. Všeobecná informácia pre celú štipendijnú schému (infoleták 1.pdf, infoleták 2.pdf)
2. Cielená verzia pre študentov zo sociálne znevýhodneného prostredia a špecifických vybraných skupín (infoleták 3.pdf, infoleták 4.pdf)

Stručný popis schémy:
Podporovaní budú čerství maturanti pokračujúci vo vysokoškolskom štúdiu na slovenskej VŠ. Tí ktorí získajú štipendium, budú podporení po dobu 3 rokov vysokoškolského štúdia.
Žiadosť o štipendium si môže podať každý študent strednej školy, ktorý sa hlási na slovenskú vysokú školu v dennej forme štúdia a ktorý svoje stredoškolské vzdelanie ukončí v aktuálnom školskom roku (teda v roku 2022 bude čerstvý maturant). Úspešný uchádzač získa nárok na štipendium vo výške 3 000 € za jeden akademický rok. Štipendium mu bude vyplácané počas desiatich mesiacov vo výške 300 €. Nárok na štipendium bude mať úspešný uchádzač počas prvých troch rokov vysokoškolského štúdia (spolu teda získa 9 000 €). V roku 2022 je k dispozícii 1000 štipendií pre najtalentovanejších študentov, ktorí mali počas štúdia na SŠ excelentné výsledky v súťažiach alebo na maturitnej skúške a 400 štipendií pre talentovaných uchádzačov zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorých poradie bude určené v samostatnom rebríčku. Posudzovať sa budú predovšetkým výsledky rôznych súťaží ako sú napr. olympiády a výsledky z externej časti maturitnej skúšky. Na štipendium získajú nárok tí študenti, ktorí dosiahnu najväčší počet bodov z hodnotených oblastí a začnú študovať na slovenskej vysokej škole v dennej forme štúdia.
Trvanie schémy je v súčasnosti naplánované na obdobie rokov 2022 až 2027 (s dobehom do roku 2029). Jej realizácia je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR.

zdroj: mesto Sereď

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články