„ŽENSKÝ ZÁKON“ v Pate

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

  Piatok a  sobota tohto týždňa sa v Pate niesli v znamení divadelnej horúčky. Patanskí ochotníci divadla PATHÁLIA  totiž naštudovali slovenskú komédiu od Jozefa Gregora Tajovského o ženskej tvrdohlavosti, ktorá nezmieriteľne rozháda dve blízke rodiny – Ženský zákon. Pod vedením režiséra, učiteľa hudby ZUŠ v Pate Martina Ternényho, im naštudovanie hry trvalo s krátkymi prestávkami takmer šesť mesiacov.

Ako sa vyjadril sám režisér a vedúci divadla  – je to vlastne veselohra, jedna z najhrávanejších Tajovského hier, v ktorej nepísaný „ženský zákon“ tvoria ženské hádky, pletky, klebety a intrigy. Pevne vystavaná hra s plastickými postavami ponúkla inscenátorom a protagonistom bohatý priestor pre hravé a navrstvené kreácie. Dôležitým pilierom inscenácie sú vlastne dialógy s originálnymi rečovými zvratmi a osobitým humorom protagonistov, zameraným na podmienky obce.

Nosnými postavami Ženského zákona sú Zuza Javorová a Mara Malecká. Ich tvrdohlavosť vyvolá nečakaný konflikt medzi vlastnými rodinami i deťmi, ktoré už smerovali k uzavretiu manželstva. Dedinská klebetnica Dora, vedená vlastnými záujmami, vybičuje rozbúrené emócie a dynamicky roztočí pôdorys klasickej veselohry, v ktorej zdravý rozum i verná láska prejdú mnohými nečakanými skúškami.

O tom, že patanskí ochotníci zvládli naštudovanie hry bravúrne, sa mohli návštevníci predstavenia presvedčiť v piatok a v sobotu vo večerných hodinách. A veru preplnená sála nešetrila potleskom.

Krstnými otcami novovzniknutého ochotníckeho divadla v Pate sa stali páni, správca farnosti v Pate Ladislav Kuna a dlhoročný divadelný, filmový a televízny herec Ján Greššo.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Plní očakavania sme smerovali do násho prednedavnom vynoveneho KD. S predstavou vyborneho amáterskeho ochotnickeho divadla. Odchadzali sme s dojatim a nadsenim, ze vsetci podali takmer profi vykony. Klobukndolu Patania. Ukazali ste opäť čo sa da spolupracou dokazat. 👌👍👏👏👏

  2. Nádherné predstavenie… bravúrne výkony ochotníkov a ich obdivuhodné nasadenie… skvelá práca režiséra a výtvarníčky… srdcu blízky spev… príjemní hostia… výborná nálada aj chvíľky dojatia… maximálna spokojnosť divákov v sále……Veľmi pekný a príjemný divadelný večer v Pate…
    ĎAKUJEM

  3. Neuveriteľné čo dokážu Patania, klobúk dolu. Bolo to výborné, všetko dokonalé….bavila som sa viac, ako v profi divadle. ĎAKUJEM za krásny zážitok.

  4. Niekedy sú naozaj tie ochotnícke divadla lepšie ako profi :). Klobúk dole hlavne tejto dedinke čo neprestáva udivovať. Máte môj obdiv.

  5. Veľmi pekné predstavenie, vynikajúci výkon hercov, spevákov, harmonikárky.Skvelá práca režiséra , kulinársky a všetkých ktorí priložili ruky k dielu. Iba jedna výtka. Keďže to bolo divadlo smerované k obyvateľom Pata , chýbali mi na hercoch krásne PATANSKÉ KROJE.

  6. Kroje je vidieť na množstve iných akcií v obci, naozaj nemusia byť všade. Toto je divadlo – a nie folklórny súbor. Divadelný kostým plní aj iné úlohy – symbolika farieb na vyjadrenie charakteru postáv atď.

    Mimochodom, divák nebol o kroj ukrátený ani tu – mala ho akordeonistka a speváci.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
Predchádzajúci článokSereďmaratón 2022
Ďalší článokCyklistický sviatok

Ďalšie články