Vojna na Ukrajine: 3828 ľudí sa včera vrátilo domov na Ukrajinu, počet ľudí prichádzajúcich na Slovensko je už nižší

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM| Hraničnými priechodmi prešlo na vstupe do Slovenskej republiky za včerajší deň  3266 osôb. Z toho bolo 737 mužov, 2049 žien a 480 detí. O dočasné útočisko požiadalo 209 žiadateľov.

Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3 828 osôb.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 69 policajtov, 69 hasičov, 106 colníkov, 156 vojakov, 116 dobrovoľníkov, 2 kňazi,  44 príslušníkov zahraničných zložiek a 20 zamestnancov migračného úradu Zároveň bolo vypravených 12 autobusov, ktoré prepravili 184 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 27 osôb.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie SR od 24. 2. 2022 – 442 648.

Celkový počet udelených dočasných útočísk od 1. 3. 2022 – 77 184.

Celkový počet osôb na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu od 24. 2. 2022 – 184 454.

Ministerstvo vnútra od začiatku vojnového konfliktu aktívne prispieva k starostlivosti o odídencov.

„Samosprávam sme už vyplatili 2,5 mil. eur, o príspevok požiadalo 6389 ubytovateľov pre 23 445 ubytovaných odídencov. Aktuálne spracúvame sumarizačné doklady od samospráv za mesiac apríl, ktoré boli obce povinné doručiť do 16. mája,  peniaze z rezortu dostanú obce do konca mája,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Rezort vnútra dáta spracúva pomocou aplikácie, ktorá preveruje údaje, v prípade pochybení a nepresností žiada ministerstvo o korekciu.

„Aplikácia kontroluje, či ID ubytovaného odídenca figuruje v databáze cudzineckej polície, či má udelené dočasné útočisko, či ho nevedú viacerí ubytovatelia súčasne, údaje o nehnuteľnostiach preveruje aj vo vzťahu k databáze katastra, sleduje aj neprekročenie zákonných limitov pre výšku príspevku,“ vysvetlil šéf rezortu vnútra Roman Mikulec. Podľa aktuálneho nariadenia vlády možno príspevok vyplácať do júna.

Systematická pomoc pre odídencov sa zároveň kontinuálne rieši naprieč viacerými ministerstvami.  Svedčia o tom prijaté legislatívne opatrenia (Lex Ukrajina 1 a 2),  tisíce detí umiestnených v školách a predškolských zariadeniach , ale aj tisíce Ukrajincov už v pracovnom pomere.

UNHCR (The UN Refugee Agency) od 15. mája zároveň registruje odídencov do databázy pre spustenie finančnej pomoci, ktorá začne 15. júna, zraniteľné osoby si môžu požiadať aj o finančnú pomoc Medzinárodného červeného kríža vo veľkokapacitných centrách a finančnú pomoc pre deti pripravuje aj UNICEF.

Všetky kroky ministerstva vnútra sú od začiatku vojnového konfliktu s cieľom pomáhať integrácii odídencov. Pre predstavu,  ku dňu ruskej agresie na Ukrajine malo na Slovensku legálny pobyt približne 160 000 cudzincov a k dnešnému dňu sa ich počet rozšíril o viac ako 76 000. Z tohto počtu tvoria dospelí muži len okolo 10%, to znamená, že drvivú väčšinu tvoria ženy a deti.

Stanovisko vo zvuku k aktuálnym štatistikám v súvislosti s vojnou na Ukrajine je k dispozícii v prílohe pre prípad využitia.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články