Vicepremiérka Remišová presadila riešenie problému rastu cien stavebných materiálov: Novela zákona o eurofondoch umožní navýšiť financie pre národné projekty aj dopytové výzvy

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MIRRI |MM| Eurofondové projekty, ktoré ohrozuje radikálny rast cien stavebných materiálov, sa môžu dočkať navýšenia financií. Riešenie predstavila vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová, ktorá do Národnej rady SR predložila novelou zákona o eurofondoch a parlament ju dnes schválil. Za vládny návrh zákona hlasovalo 134 zo 136  prítomných poslancov.

„Koronakríza a teraz ruská agresia proti Ukrajine a celosvetová inflácia spôsobili výpadok mnohých komodít na trhoch a nečakaný a veľmi výrazný nárast cien. Dôsledky vojny cítime všetci. Táto situácia ohrozuje tiež realizáciu stoviek eurofondových projektov, lebo financie, ktoré boli na ne schválené, už nepokrývajú aktuálne ceny stavebných materiálov. Sľúbili sme, že spravíme všetko preto, aby sme našli riešenie tohto problému, aby obce a mestá nemuseli rušiť svoje projekty. Nemôžeme si dovoliť stopnúť rekonštrukcie škôl, škôlok, budovanie nových ciest, cyklotrás, modernizácie nemocníc… O probléme sme podrobne diskutovali so samosprávami aj s predstaviteľmi stavebných firiem a som veľmi rada, že sa nám podarilo vyrokovať a presadiť riešenie, ktoré je v súlade s európskou legislatívou,“ vyhlásila vicepremiérka Remišová na pôde parlamentu, ktorý dnes schválil jej novelu zákona o európskych štrukturálnych a investičných fondoch.

„Táto novela umožní pružné dofinancovanie nielen národných eurofondových projektov, ale tiež umožní navýšiť financie projektov z klasických dopytových výziev. V čase mimoriadnych a nepredvídateľných situácií, akými sú teraz napríklad ruská agresia proti Ukrajine a rekordná inflácia, bude možné navýšiť podporu tak, aby čiastočne pokryla nečakané a opodstatnené zvýšené náklady,“ vysvetlila ministerka.

Ako bude podpora konkrétnych typov projektov navýšená, o tom majú rozhodnúť jednotlivé ministerstvá, ktoré riadia operačné programy.

Od začiatku roka stúpli v dôsledku celosvetovej inflácie ceny materiálov v stavebníctve v priemere o takmer 28 %. Konkrétne, napríklad cena oceľovej výstuže do betónu narástla o 35 %, stavebnej ocele o 30 % a káblov o 20 – 40 %.

„Pokiaľ ide o národné projekty, ktorých sa novela tiež týka, zo 147 národných projektov vyvolal nárast cien stavebných prác a materiálov problémy pri 52 z nich a ich celková hodnota je vyše 1,2 miliardy eur. Som rada, že prinášame riešenie tiež pri dopytových projektoch, ktoré majú napríklad samosprávy. Ukázali sme, že tento problém má riešenie, ktoré pomôže zlepšiť kvalitu života ľudí na Slovensku,“ dodala vicepremiérka Remišová.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články