Otvorenie výstavy Igor Leicht: Terezín v Múzeu holokaustu v Seredi – AKTUALIZOVANÉ

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Múzeum holokaustu v Seredi |MM|  Múzeum holokaustu v Seredi si dnes, 16. mája, pripomenulo 77. výročie oslobodenia Geta Terezín prostredníctvom otvorenia fotografickej výstavy Igora Leichta. Výstava ponúka zábery z Malej pevnosti doplnené o historické texty z Památníku Terezín.

Geto Terezín vzniklo ako súčasť nacistických plánov na nové usporiadanie Európy, tzv. konečné riešenie židovskej otázky. Občania židovského pôvodu z Protektorátu Čechy a Morava boli prenasledovaní a od novembra 1941 postupne deportovaní do mesta Terezín, kde pre nich nacisti vytvorili tzv. geto – koncentračný tábor pre Židov. Tu sa mali sústreďovať do doby, kým budú miesta na vyvražďovanie na východe pripravené na ich konečnú likvidáciu. Počas 4 rokov fungovania geta ním prešlo 140 000 židovských väzňov – mužov, žien a detí. Od jeho vzniku až po oslobodenie zomrelo v Terezíne približne 35-tisíc väzňov ako priamy dôsledok stresu, hladu a hrozných ubytovacích a hygienických podmienok.

Terezín bol cieľovou stanicou aj posledných štyroch transportov Židov zo Slovenska, ktoré boli vypravené od 19. decembra 1944 do 31. marca 1945 z Koncentračného tábora v Seredi. Podľa slov Martina Korčoka, vedúceho Múzea holokaustu v Seredi: „Výstavou chceme nadviazať na Terezínsku tryznu, ktorá sa uskutočnila včera pri príležitosti jeho oslobodenia. Našimi podujatiami zároveň odsudzujeme agresora, ktorý rozpútal vojnu na Ukrajine. Práve miesta, akými sú bývalé koncentračné tábory, by mali slúžiť ako memento, aby sa podobné udalosti nikdy neopakovali.“

Autor výstavy, Igor Leicht, sa fotografii venuje od útleho detstva a do povedomia sa dostal vďaka výstavám so svetovo uznávaným fotografom Yuri Dojcom. Výstavou s názvom Terezín vzdáva hold obetiam holokaustu, medzi ktoré patria aj viacerí členovia jeho rodiny.

– – –

AKTUALIZOVANÉ – pridané fotografie z otvorenia výstavy

 

zdroj foto: Múzeum holokaustu v Seredi, Fb

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Stále sú tu články o holokauste a podobne… kedy tu bude článok o rómoch podte sa pozriet k nám do osady ako musíme zit v akych podmienkach… zili by ste aj vy takto ringle?

  2. Žijete tak ako chcete žiť. Vzdelávajte sa a pracujte, ak vám to vaša DNA dovolí.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články