Brigáda na nádvorí kaštieľa spojená s kvetinovou výzdobou okien

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

V piatok 13. mája zorganizovalo OZ Vodný Hrad v spolupráci s Mestským múzeom v Seredi brigádu na vyčistenie nádvoria seredského kaštieľa spojenú s kvetinovou výzdobou. Do skrášľovacej akcie sa mohla zapojiť aj verejnosť a to nielen účasťou ale aj darovaním kvetov. Dobrovoľníci vyčistili okolie kaštieľa od odpadkov, buriny a vysadili rastliny do pozostatku historických okien.

Martina Hilkovičová z občianskeho združenia prezradila, že väčšinu rastlín zakúpila v záhradníctve v Šoporni. Informácia o tom, že práve ich kvetinky ozdobia kaštieľ, majiteľov veľmi nadchla a boli ochotní poskytnúť aj malú zľavu. Jedna z dobrovoľníčok Eva Mančíková prišla pomôcť vysadiť a umiestniť kvety na okenné rýmsi. Ako povedala, táto akcia ju zaujala, lebo sa k nej viaže príbeh barónky Ohrensteinovej: „Bola to skvelá myšlienka výzdobou okien obnovíť históriu. A ktovie, možno sa tu duch barónky zvykne prechádzať a teší ju nielen pohľad na kvety ale aj to, že sme na ňu nezabudli.“ S prácami prišla pomôcť aj ďalšia dobrovoľníčka Laura Hilkovičová. Zaujíma ju história a vždy ak je príležitosť je ochotná podieľať sa na brigádach v okolí kaštieľa.

Už tretí rok OZ Vodný hrad zdobí okná na kaštieli v izbe barónky Ohrensteinovej pestrofarebnými kvetmi. Pohľad do okien je umocnený aj záclonou, akoby barónka stále obývala svoje komnaty. Panstvo Šintava so sídlom na vodnom hrade v Seredi patrilo Esterházyovcom do roku 1860. Posledný majiteľ bol Karol Esterházy ( nar.5.11.1799, Viedeň – 2.10.1856, Viedeň), kedy zadĺžené panstvo kúpila francúzska kňažná Angelicque d`Alsace de Henin van Brienen. V roku 1912 celé panstvo odkúpil priemyselník z Budapešti – barón Heinrich Ohrenstein, ktorý zomrel v roku 1919. Mal manželku Kláru, rod. Redlich. Spolu mali tri deti, syna Juraja a dcéry Magdalénu a Vilmu.

Barónka Klára Ohrensteinová mala kedysi nad prejazdom izbu a okná jej zdobili kvety v kvetináčoch položené na kamenných rímsach a zavesené na fasádach. Kaštieľ im slúžil ako letné sídlo, kam dochádzali zo svojej budapeštianskej vily. Po smrti manžela sem prichádzala barónka so svojimi tromi deťmi až do konca 30. rokov 20. storočia. Pestrofarebné kvety v oknách na niekoľko týždňov oživia starú fasádu našej pamiatky.

Aj keď brigádnikov nebolo veľa, aj tých niekoľko ľudí pracovalo so srdcom. Tak ako aj Rastislav Maxian, ktorý povedal: „Dostal som informáciu o konaní brigády a neváhal som ani minútu. Prišiel som sem, lebo sám mám založené OZ Adamov svet a tak viem aký dobrý pocit je, keď Vám niekto pomôže. Združenia by si mali podať pomocnú ruku a aj do budúcna rád prispejem ku skrášleniu kaštieľa.“ Výsledkom prác je aj minivýstavka fotografií v podchode kaštieľa.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -