Vojna na Ukrajine: Praktické informácie

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM| Občania Ukrajiny a ostatní štátni príslušníci tretích krajín, ktorí po vstupe na územie Slovenskej republiky alebo iného členského štátu Európskej únie nepožiadali o dočasné útočisko, o iný druh pobytu alebo o azyl, sú oprávnení krátkodobo sa zdržiavať na našom území najviac 90 dní od vstupu. To napríklad znamená, že  osobám, ktoré vstúpili na naše územie alebo územie iného členského štátu Európskej únie už v prvý deň vojenského konfliktu (24. februára 2022), sa oprávnený krátkodobý pobyt skončí už 25. mája 2022. (V prípade, že sa na území Slovenskej republiky, resp. na území ostatných schengenských štátov zdržiavali celých 90 dní).

Iné pravidlo o oprávnenom pobyte na území Slovenskej republiky platí v prípade poskytnutého dočasného útočiska. V tomto prípade, všetky osoby s poskytnutým dočasným útočiskom sú oprávnené zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do 4. marca 2023, pričom sa môže táto doba predlžiť. Štatút dočasného útočiska umožňuje prístup na trh práce, prístup k zdravotnej starostlivosti a deťom prístup k vzdelaniu.

Požiadať o dočasné útočisko, alebo získať bližšie informácie k iným možnostiam ďalšieho pobytu na území Slovenskej republiky, je možné vo veľkokapacitných centrách, ktoré sú zriadené v Humennom (Chemlonská 7), v Michalovciach (Športová 31), v Nitre (Akademická 4), v Bratislave (Bottova 7) a v Žiline  (Poštová 1) alebo na oddeleniach cudzineckej polície Policajného zboru. Pre bližšie informácie k registrácii dočasného útočiska navštívte webstránku https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/Cudzinci/registracia-docasneho-utociska/.

Zároveň odporúčame občanom Ukrajiny, ktorí nemajú platný cestovný pas požiadať o jeho vydanie, pričom podľa informácii zo zastupiteľského úradu Ukrajiny na Slovensku, je možné tak urobiť už  v Užhorode. Odporúčame však  pred cestou  kontaktovať zastupiteľský  úrad Ukrajiny na Slovensku.

 

- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

Ako sa Vás dotklo zdražovanie a inflácia a čo si myslíte o blízkej budúcnosti?

môžete vybrať max. 2 odpovede

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články