Vojna na Ukrajine: MV SR zabezpečuje núdzové ubytovanie pre ľudí utekajúcich pred vojnou

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MV SR |MM|  Ministerstvo vnútra od začiatku konfliktu na Ukrajine aktívne pomáha ľuďom utekajúcim pred vojnou. Po prekročení hranice sú utečenci nasmerovaní primárne do veľkokapacitného centra (VKC) v Michalovciach či Humennom, kde mohli doteraz požiadať o štatút dočasného útočiska. VKC v Humennom od zajtra bude v tzv. „stand-by“ režime. Ak odídenci nenavštívia VKC v Michalovciach, resp. Humennom a pokračujú do vnútrozemia, o dočasné útočisko môžu požiadať  aj vo veľkokapacitných centrách v Žiline, Nitre alebo Bratislave.

„V každom veľkokapacitnom centre je im ponúknutá možnosť získať štatút dočasného útočiska, je im poskytnuté občerstvenie, možnosť odpočinku, zdravotná, sociálna a humanitárna pomoc,“ uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec.

Pracovníci vo VKC zároveň zisťujú, či odídenci plánujú zotrvať na území SR, alebo cez naše územie len tranzitujú do iných krajín.

„V prípade, ak by veľkokapacitné registračné centrá v Michalovciach a Humennom neboli schopné registrovať prichádzajúcich, aktivovali by sa ubytovacie kapacity v ich bezprostrednej blízkosti – ako stanový tábor pri Záchrannej brigáde HaZZ Humennom a stanový tábor v Michalovciach,“ vysvetlil šéf rezortu vnútra R. Mikulec.

V prípade, ak sa odídenci rozhodnú zotrvať na území SR, je im ponúknuté núdzové ubytovanie. Okresné úrady vydali príkazy na zriadenie núdzových ubytovaní napríklad v telocvičniach či kultúrnych domoch a podobne s kapacitou min. 50 lôžok v rámci okresu. V uvedenom zariadení sa môžu utečenci zdržiavať max. 10 dní. Počas tejto doby ich oslovuje miestne príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny s možnosťami, ktoré ponúka sociálny systém. Majú možnosť požiadať o štatút dočasného útočiska, ak o neho nepožiadali vo VKC, je im poskytnutá strava, zdravotná, sociálna a humanitárna pomoc.

Po získaní štatútu dočasného útočiska je utečencom za pomoci pracovníkov okresných úradov prostredníctvom rezervačného systému Bookio, ktorý je v gescii Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, vyhľadávané ubytovanie u občanov, v penziónoch, hoteloch, ubytovniach a pod., ktorí dobrovoľne ponúkli ubytovacie kapacity.

Ministerstvo vnútra má k dispozícii taktiež vlastné ubytovacie kapacity mimo systému Bookio. Ide o vlastné účelové zariadenia v Košiciach a Bratislave, záchytné tábory Migračného úradu Ministerstva vnútra SR či humanitárne centrum v Gabčíkove. K dispozícii sú tiež kapacity Košického samosprávneho kraja a ministerstva financií.

 

Ministerstvo vnútra poskytuje príspevok za ubytovanie osôb s udeleným štatútom dočasného útočiska, ktorého vyplácanie upravuje aktuálna novela zákona č. 480/2002 Z.z. o azyle, účinná od 30. marca 2022. *

V prípade, ak utečenci nedokážu hradiť náklady spojené s ubytovaním, stravovaním, zdravotnou starostlivosťou a pod., musia požiadať o štatút dočasného útočiska, v takom prípade sú im náklady preplácané.

Pri následnom dlhodobejšom ubytovaní a integrácii utečencov ministerstvo vnútra poskytuje súčinnosť ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny.

 

_________________________

*Ministerstvo dopravy poskytuje pre podnikateľské subjekty príspevok za ubytovanie osôb na základe zákona o podpore cestovného ruchu.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Neverím Rusom.Je to zgerba.Nasislna Tak ako to bolo za 2sv.Tak je to teraz.Rusi sú zmrdi.Kradnuce,znasilnujuce svine..

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články