Pre mladých ľudí sú staré veci nové. Vidia ich totiž po prvý raz.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Asi tak by som vyhodnotil reakcie drvivej väčšiny detí, ktoré Múzeum totality navštívili. V prvom rade ohúrenie z množstva exponátov v jednej veľkej a vysokej miestnosti a následne prekvapené pohľady na prakticky všetky exponáty od starých klasických telefónov, cez vysielačky, odznaky, vlajky, busty, osem palcové diskety, LP vinylové platne, kotúčové magnetofóny, až po predmety pre nás dennej potreby a samozrejme – dominantnú takmer štyri metre vysokú knižnicu plnú kníh. Faktom je, že väčšie množstvo kníh sa bežne doma už tak ľahko nevidí.

Múzeum totality sme otvorili  17. novembra  2021. Zatiaľ je k dispozícii výstavná miestnosť s dvadsiatymi vitrínami, z ktorých je sedemnásť  plne presklených. V nich sú vystavené najdrobnejšie a na dotyk citlivé exponáty.

Ostatné exponáty sú vystavené s možnosťou ich uchopenia, aj keď to neodporúčame.

Vhodné exponáty v súčasnej dobe dopĺňame aj do študovne, oddychovej miestnosti a na chodbu vedúcu do múzea.

Priamo vo výstavnej  miestnosti sú tri samostatné sedenia slúžiace nielen na diskusie, ale aj na posedenie pri dobrom espresse. Práve tieto štýlovo zariadené sedenia vyhovujú aj pre nahrávanie relácií, čo sme využili nielen my, ale aj TV Markíza, Slovenská televízia a Slovenský rozhlas.

Po vyriešení nasvietenia jednotlivých vitrín po bezpečnostných kamerách prídu na rad kamery na ON LINE vysielanie a možnosť reálnej prehliadky múzea z ktorejkoľvek časti sveta.

Múzeum doteraz osobne navštívilo cez stotridsať návštevníkov a cieľom sú návštevy najmä online. Fyzicky hlavne pri diskusiách, spomienkových akciách a výročiach významných udalostí, ktoré si chceme pripomínať pravidelne.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
 1. Konečne sa mesto môže zviditeňiť aj inými vecami než sú drogy.Kde sa dá dostať dotácia na takéto niečo pán Majko?

 2. Anonym 30. apríla 2022, 16:32 – zial, nejde o zviditelnenie Mesta Sered, nakolko samotne mesto s Muzeom totality nema nic spolocne. Ide vylucne o moju sukromnu aktivitu.

  Mesto, resp. obcania tymto muzeom ale nepochybne ziskali dalsi priestor na archivaciu historie. Tentokrat totalitnej.

  Po Mestskom muzeu o existenciu ktoreho sa vyrazne pricinil Julius Matis a Muzeu Holokaustu, je teda v meste dalsie (aj ked sukromne) muzeum a to Muzeum totality.

  Muzeum som zalozil viac menej „z dlhej chvile“ pocas korony, teda v case, kedy sa nedalo cestovat. Nieco obdobne bolo jednym z mojich snov, no nedostatok casu takúto aktivitu nedovoloval. Az korona to zmenila. A ja som rad.

  Co sa tyka financii – ide VYLUCNE o sukromnu aktivitu financovanu v plnej miere z vlastnych financnych zdrojov a doteraz bez akejkolvek dotacie.

  Niektore z exponatov su darmi – o tom je ale verejnost informovana priebezne v publikovanych clankoch.

  Urcite existuju moznosti aj na dotacie, no doteraz som nic neskumal a ani o nic neziadal.

  občan 30. apríla 2022, 16:34 – ano, veci je tam viac, ako som predpokladal ze niekedy bude. No nestali majetok. Ide o investiciu dlhodobu a najdolezitejsia bola budova, ktora bola pre potreby muzea zrekonstruovana zvnutra.

  Rekonstrukcia zvonka a zateplenie (ako nakoniec vsetky nahuntelnosti ktore mame) nas este len caka. Krok za krokom. Interiery boli prvorade, budu nasledovat vonkajsie priestory a dvor. A kedy? Hmmmmmm… 😉

  Artefakty su kupovane / drazene priebezne a tak sa zatial da. Nastastie aj ludia chapu vyznam zachovania tychto predmetov a tak sa naozaj dari ziskavat veci spravidla za dobru cenu, alebo ako som uz napisal dokonca aj darovanim.

 3. Anonym 30. apríla 2022, 18:20 – mate pravdu, vycsinu mladych zaujima svet od ich narodenia.

  Ale nie vsetci su rovnaki. Boli sme milo prekvapeni z niektoych deti, ktore sa skutocne zivo zaujimali o veci a to aj spomedzi deti z Ukrajiny. Je to o vychove, intelekte a zaujmoch, ku ktorym su deti vedene.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články