Černobylská havária a materiály z tejto doby v Múzeu totality

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Od doposiaľ najväčšej jadrovej havárie elektrárne na svete dnes uplynulo 36 rokov. Vybuchol reaktor Černobylskej atómovej elektrárne a zmenil svet. Doslovne. Nielen Európu zamorením nebezpečným rádioaktívnym spadom, ale aj úplným zdecimovaním financií bývalého ZSSR a tým významným urýchlením rozpadu samotného Sovietskeho impéria.

(ЧорнобильČornobyľ; ukr. ЧернобыльČernobyľ)

Hlavne po odvysielaní mimoriadne vydareného filmu z produkcie HBO „CERNOBYL“, podstatne širšia populácia prejavila zvýšený záujem nielen o problematiku tejto jadrovej tragédie, ale aj o návštevu Černobylskej zóny.

Od invázie Ruskej armády na Ukrajinu a obsadenia tejto elektrárne Ruskými vojakmi, je ale návšteva zóny prakticky nemožná.

Tí, ktorí sa chcú o zóne dozvedieť viac, dnes možnosť majú aj v Múzeu totality, v ktorom od 17. novembra 2021  je verejnosti sprístupnená stála expozícia odbornej, vedeckej aj populárnej literatúry priamo sa viažúcej k Černobylskej havárii, ako aj vitrína plná originálnych artefaktov socialistického  ZSSR.

- Inzercia -

Lákadlom a exkluzívnym artefaktom je originálny úbor hasiča z Ukrajiny roku 1986. Práve v takýchto úboroch hasiči zasahovali pri hasení horiaceho reaktora bezprostredne po havárii. Všetci žiaľ v priebehu niekoľkých dní až týždňov zomreli na akútnu chorobu z ožiarenia.

Pre záujemcov o podrobnejšiu virtuálnu návštevu Černobylskej zóny a už odstavenej elektrárne máme pripravenú aj prednášku s fotografiami s krátkym filmom z expedície absolvovanej pri príležitosti 30. výročia výbuchu reaktora.

     

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články