„Máme jadrové zbrane, ale nemáme dámsku bielizeň a toaletný papier. Prečo je to tak?“ – Michail Gorbačov

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Asi taká bola situácia v bývalom Sovietskom zväze pred jeho rozpadom. Nie, nejde o výmysel, alebo snáď chuť niekomu ublížiť, i dnešného čitateľa zavádzať. Ide totiž o pohľad priamo vtedy najvyššieho predstaviteľa  ZSSR, osobne Michaila S. Gorbačova.

Iba nedávno v Slovenskom preklade vyšla mimoriadne cenná a obsahovo zaujímavá kniha „Gorbačovove tajomstvá“ autora  Jánosa Zolcera.

Nový vzrušujúci pohľad na obdobie súperenia dvoch jadrových superveľmocí

Koniec roka prináša titul z Vydavateľstva SLOVART o osobnosti svetovej politiky, ktorej pokusy o reformovanie Sovietskeho zväzu viedli k pádu vládnucej Komunistickej strany a jeho rozpadu. Dnes už 90-ročný ruský politik Michail Gorbačov, ktorý stál na čele Sovietskeho zväzu v rokoch 1985 až 1991 a budú s ním navždy spájané politické pojmy ako glasnosť či perestrojka, sa zaslúžil aj o ukončenie studenej vojny.

Knihu s podtitulom Ako sa z obyčajného vidieckeho chlapca stal štátnik, ktorý zmenil svet do slovenčiny preložila Jitka Rožňová.

- Inzercia -

Televízny producent a autor knihy Gorbačovove tajomstvá János Zolcer nám na základe svojho vyše 20-ročného pracovného a priateľského vzťahu s týmto významným politikom ponúka jedinečnú príležitosť nazrieť do mýtmi opradeného a často temného zákulisia sovietskej i medzinárodnej politiky počas desaťročí studenej vojny.

Autor v knihe prostredníctvom informácií z prvej ruky interpretovaných samotným Gorbačovom odhaľuje štruktúru mocenských vzťahov v Sovietskom zväze a prináša nový vzrušujúci pohľad na obdobie súperenia dvoch jadrových superveľmocí.

Kniha je rozdelená do troch častí približujúcich Gorbačovov politický, ale aj osobný život. Ako v nej  sám autor uviedol, príbehy z prvej ruky sa rozhodol spestriť vlastnými zážitkami: „A tak sa zrodil trochu nezvyčajný žáner: dokumentárna rozprávka s ľahkým, dobre čitateľným textom, v ktorom sa spája dokument, reportáž, rozhovor a spisovateľova fantázia. Touto jedinečnou formou chcem čitateľom rôznych generácií sprostredkovať zaujímavý a vzrušujúci zážitok.“

Publikácia je obohatená nie len o množstvo fotografií, ale aj QR kódy umožňujúce online prístup k doplňujúcim informáciám, obrazovému materiálu a videám. Použitím svojho smartfónu sa vám otvorí jedinečný svet Michaila Gorbačova a jeho manželky Raisy.

Michail Gorbačov o autorovi a knihe:

„Autora tejto knihy Jánosa Zolcera, ktorého považujem za talentovaného režiséra a dokumentaristu, osobne poznám veľa rokov. Cieľom jeho nového knižného projektu je pomocou moderných komunikačných prostriedkov predstaviť perestrojku a jej iniciátorov širšiemu publiku, predovšetkým mladým ľuďom, čo od prvej chvíle považujem za veľmi sympatické.“

– – –

S autorom knihy  Janosom Zolcerom sme sa stretli osobne pri rozhovore nielen o jeho cestách po svete, stretnutiach so svetovými politikmi, ale aj o „tajomstvách“ M.S. Gorbačova.

J.Zolcer  do knihy nachádzajúcej sa v Múzeu totality napísal venovanie a Denisovi venoval knihu so 100 hodnotnými filmami dokumentujúcimi vznamné udalosti vo svete.

S Jánosom Zolcerom budete mať možnosť hovoriť v Múzeu totality pri diskusii, ktorej termín ohlásime vopred.

Knihu Gorbačovove tajomstvá jednoznačne odporúčame a nemala by chýbať v knižnici každého, kto sa o túto časť minulosti aj našej krajiny zaujíma.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Michail Gorbačov dal slobodu východnemu bloku štátom tak zvaného socializmu. Špinava banda z USA sa zahrala na vytaza. Špinavá hra usákov ma dnes výsledok peklo na Ukrajine.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články