Centrum pre pomoc ľuďom bez domova v Trnave bude do leta pod strechou

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

TACH |MM|  Po štyroch mesiacoch od začiatku výstavby trnavského Centra pomoci človeku už stoja jeho obvodové múry. Budova, v ktorej Trnavská arcidiecézna charita poskytne sociálne služby ľuďom bez domova, má byť do leta pod strechou.

Výstavba nízkoprahového denného centra ide podľa plánov. Stavebná firma na nej pracovala aj v zimných mesiacoch. V týchto dňoch postavili obvodové múry, ktoré naznačujú reálne kontúry centra.

Trnavská arcidiecézna charita ešte v minulom roku poskytovala služby pre ľudí bez domova v pôvodnom nízkoprahovom centre, ktoré stálo na rovnakom mieste, ako to vznikajúce. Nové priestory budú podstatne väčšie, vzniknú v nich miestnosti pre výdaj polievky a ďalších potravín, individuálne poradenstvo a skupinové aktivity, ako aj tri strediská osobnej hygieny pre ženy, mužov a imobilných ľudí.

Zväčšená kapacita prinesie podľa garantky Centra pomoci človeku Márie Altoffovej aj skvalitnenie služieb. „Vznikne tu priestor pre intenzívnejšiu prácu s ľuďmi, ktorí sa na ulici ocitli náhle a ešte nestratili pracovné návyky. Zapojíme ich do činnosti centra, pomôžu aj pri jeho upratovaní. Takáto terapia prácou v kombinácii s poradenstvom a pomocou pri hľadaní práce prinášajú veľkú šancu pre rýchly návrat do väčšinovej spoločnosti,“ vysvetľuje Altoffová. V dostatočne veľkých priestoroch budú mať pracovníci centra zároveň možnosť pracovať s klientmi individuálne, a teda aj s lepším výsledkom. Charita bude môcť zároveň využiť služby externého právnika, finančného poradcu, či študentov z viacerých odborov, ktorí budú v centre vykonávať prax.

Na ulici v Trnave žije podľa záznamov viac ako tristo ľudí bez domova. Trnavská arcidiecézna charita denne poskytuje sociálne služby viac ako päťdesiatim z nich. „Nové centrum sme naprojektovali tak, aby sme dokázali pomôcť viacerým a tiež , aby naša pomoc bola ešte efektívnejšia,“  hovorí riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej

- Inzercia -

charity Miroslav Dzurech. „Bezdomovectvo zo dňa na deň neodstránime, môžeme sa však snažiť, aby títo ľudia mali možnosť žiť dôstojnejší život, nevzbudzovali verejné pohoršenie, neboli hladní a zažívali motivujúce prostredie. Toto nie je služba len pre nich samotných, ale zároveň aj pre celú spoločnosť,“  dodáva Miroslav Dzurech.

I keď na výstavbu Centra pomoci človeku získala Trnavská arcidiecézna charita podporu z eurofondov, veľkú časť z celkových výdavkov financuje z vlastného rozpočtu. „Už dnes sa nám ukazuje, že náklady sa podstatne navýšia, aj preto hľadáme podporu a ďalšie zdroje na dofinancovanie výstavby. Zvládnuť ju do úspešného konca je pre nás najväčšou tohtoročnou výzvou a zároveň jednou z najväčších výziev v histórii nášho pôsobenia,“ dodáva Miroslav Dzurech.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články