Klement Gottwald svojou prítomnosťou dopĺňa múzeum totality

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Mimoriadne zaujímavé exponáty nám včera od Veľkého Krtíša priviezol Roland (a múzeu aj daroval), ktorého sme poprosili o šetrný transport rozbitnej busty a znaku. Veci sme zakúpili od pani Hegedušovej.

Busta Klementa Gottwalda je vystavená na starodávnom samozrejme že čierno bielom televízore MARÍNA, aký sme niekedy v roku 1978 mali doma aj my a štátny znak bude zavesený na jednej zo stien múzea.

Oba exponáty boli žiaľ necitlivo nafarbené hnedou farbou, preto si vyžadujú ich prestriekanie na bronz.

Ďalším exponátom je novinársky kazetový magnetofón TESLA s mikrofónom. Vek? Asi tak 40 rokov a je fajn, že obe veci sú kompletné a s obalmi. Mikrofón plastovou krabičkou sivej farby a magnetofón s koženou brašnou na plece.

“ Přenosný kazetový magnetofon s vestavěným VKV přijímačem s napájením z baterií o napětí 9 V nebo z externího napájecího zdroje.Kmitočtový rozsah 60 – 8000 Hz. A3VKV byl vlastně magnetofon nakupovaný jako finální výrobek v Tesle Liberec a v Přelouči doplňovaný jednoduchým FM přijimačem. Rozmery 255x240x75 mm, hmotnosť 3,4 kg. Výroba Tesla Pardubice, z.Přelouč.“

Toľko z histórie a ešte snáď, že sa vyrábal v rokoch 1970 až 1974.

Spomínate si na kazetový Walkman? Kto z nás ho nemal. Ten môj sa síce nezachoval, tak som musel múzeum doplniť iným. Aj so slúchadlami…

Ďalším doplnkom do múzea je starý stolový tranzistorák – obdobný bol pravdepodobne na každej chladničke v socialistickej kuchyni, ktorý má dokonca byť funkčný. Uvidíme, snáď áno..

Knižka „Pochodne hrdinstva a slávy“ s červenou hviezdou na obale a tomu zodpovedajúcim obsahom je už len malým bonusom k týmto unikátnym dnes už skutočne muzeálnym kúskom.

Za výborný tip na predjakyňu týchto skvostov ďakujem Petrovi Kalmusovi.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. pekné veci vám tam pribúdajú dajte vedieť ako ste prestriekal tú bustu lebo mne sa minule spej roztiekol a chcel som podobnú vec rozbiť

  2. Gotvald povedal ze sovietskym zvazom na večné časy, to nam to ale uteklo povedal jeden redaktor československej televízie. A teraz sa máme na chuja a je nám dobre. Väčšina na chuja. Netreba sa chváliť.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články