List od Jána Majku sa zachoval v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
Vzácne, takmer presne 62 rokov staré vyjadrenie objaviteľa Domice a mnohých ďalších slovenských jaskýň Jána Majka (1900-1985), rodáka z Dolnej Stredy, k obsahu i k samotnému časopisu Krásy Slovenska, ktoré minulý rok oslávili storočnicu. List sa zachoval v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva. Adresátom bol významný slovenský jaskyniar a dokumentátor, už nežijúci pracovník SMOPaJ Ing. Mikuláš Erdős, CSc. (1936-1995).
Za pozornosť stojí estetika Majkovho osobného podpisu, a pokiaľ ide o gramatickú a štylistickú úroveň textu, nie je bez zaujímavosti, že Ján Majko vychodil za život len niekoľko tried. Školu navštevoval iba do 12-teho roku svojho života. Od útleho detstva (od ôsmich rokov) tvrdo fyzicky pracoval, najprv na poli, potom v cukrovare, a napokon 40 rokov v jaskyniach. Na dôchodku sa venoval pestovaniu vínnej révy. Rozprával tvrdým trnavským nárečím.

Zdroj: FB

- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články