Posledný erotický časopis z doby pred Normalizáciou, Cestovný pas ČSSR a ďalšie doklady

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Sereď / Múzeum totality v uplynulom týždni navštívil aj výtvarník Peter Kalmus.

Peter neprišiel naprázdno. Ako svoj vklad nám do zbierok daroval niekoľko cenných exponátov. Samozrejme si prezrel  exponáty múzea a prisľúbil ďalšie drobnosti, ktoré obsah obohatia. 

Originál preukazu   na I. Československú spartakiádu  našiel svoje miesto vo vitríne obsahujúcej preukazy snáď všetkých organizácií pôsobiacich v bývalej ČSSR.

Pochvalný list vojakovi základnej služby za plnenie bojovej a politickej prípravy dopĺňa  ukážky diplomov a rôznych vojenských ocenení a diplomov SZM a Brigád socialistickej práce.

O tom, že ani za socializmu neboli byty úplne zadarmo svedčí originál Členskej knižky bytového družstva.

K už vystaveným dokladom z čias socialistického Československa sa radí aj zelený cestovný pas, na ktorom sú zaujímavé pečiatky Vycestovacích doložiek. Nie každý kto cestovný pas mal, aj cestoval na Západ a tam, kde k vycestovaniu bolo potrebné ďalšie povolenie.

Skutočne perličkou darovanou Petrom do Múzea totality, je jeden z posledných časopisov FEMINA vydaných pred Normalizáciou s erotickým obsahom. Ide o fotografie umelecké a časopis predstavíme v samostatnom článku už onedlho.

Srdečná vďaka Petrovi Kalmusovi za jeho príspevky do Múzea totality.

S Petrom Kalmusom sme urobili pútavý rozhovor, ktorý uverejníme po jeho spracovaní.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
 1. Pan Kalmus je predstavitel normalizacnej undergroundovej umeleckej sceny. Zaoberá sa aj tzv. akcnym umenim s pouzitim vyraznych expresivnych vyjadrovacich prostriedkov doplnenych o individualnu vnutropsychologicku ekvilibristiku. Jeho tvorba zaujme narocne a senzitivne publikum na periferii takeho segmentu umeleckeho spektra, ktore ocenuje prevazne netradicne a az ultraavantgardne sposoby umeleckeho prejavu.

  Ukazky jeho najznamejsich diel:
  https://www.youtube.com/watch?v=XsxJVzH4fzQ
  https://www.youtube.com/watch?v=TIVMN-CaiaM
  https://www.youtube.com/watch?v=sy3_k1SzGf4
  https://www.youtube.com/watch?v=0_0qFdTCXNo

 2. Pan Kalmus je predstavitel normalizacnej undergroundovej umeleckej sceny. Zaoberá sa aj tzv. akcnym umenim s pouzitim vyraznych expresivnych vyjadrovacich prostriedkov doplnenych o individualnu vnutropsychologicku ekvilibristiku. Jeho tvorba zaujme narocne a senzitivne publikum na periferii takeho segmentu umeleckeho spektra, ktore ocenuje prevazne netradicne a az ultraavantgardne sposoby umeleckeho prejavu.

 3. Miloš keď hento čudo považuješ za človeka,tak mi ťa je ľúto. Keď ten zmätok dokáže to čo ja,tak ja potom zožeriem drôtenú kefu !!!

 4. pre fanda 28. januára 2022, 12:33
  Je to kkt jak rampa. Opilec, ktorý huláka pod oknami so 4 promile aje asi väčší umelec, než henten drbo. Kto normálny na seba upozorňuje poškodzovaním pamätníkov padlých vojakov, alebo stŕhaním tabuliek s názvami ulíc? Ešte mu chýba ten druhý debil Lorenc a mohli by založiť kapelu Duo Retardus. Škoda, že takýto idioti nemajú dva zadky, bolo by ich možné kopať stereo.

 5. Daniel, skús dokázať v živote to, že zajtrajšok zvládneš bez frontinu a nerozplačeš sa. To bude pre teba úspech. A teraz šup šup do postele, neboj dáš to a možno sa ti bude snívať, čo zajtra napísať na seredonline, aby si nás zaujal.

 6. tvoje máma o čom to točíš ? Ja aspom píšem zreteľne a po slovensky čo sa o tebe povedať nedá…

 7. Ludia, neblbnite !! Nemusi sa vam jeho forma umenia pacit, nemusite ju chapat. Ale rovnako on nemusi chapat vas, vasu formu prezentacie a to neznamena – v civilizovanej spolocnosti by aspon znamenat nemalo, ze bude jeden (hlavne anonymne) takto primitivne osierat druheho.

  Petra Kalmusa sledujem dlho a aj v muzeu som „daval pozor“, aby mi Lenina v zivotnej velkosti neoblial cervenou farbou. 😉

  Peter je svojsky, no kazdy z nas sme ini. A tak to je dobre…

 8. po vzhliadnutí videa kde reve pobehuje nahý a hádže sa na podlahu do vody som presvedčený že je to prípad zrelý na psychiatriu do Pezinka.
  Ak je toto umenie tak to len dokazuje ako hlboko ľudsto padlo. Presne takto by sa správal rozzúrený orangutan

 9. Filipínčana Artura Batinga idú ukrižovať ako v minulosti Ježiša Krista. Keď je na vrchu, pribijú ho ku krížu desaťcentimetrovými klincami. Aspoň na chvíľu spoznal, ako sa cítil Kristus.

  „Sľúbil som to Bohu a on za to moju rodinu ochráni pred chorobami. Bolo to bolestivé, ale znesiteľné,“ povedal pre televíziu ABC Bating.
  Ak je toto viera …..
  Kalmusa nemusim

 10. Presne tak pan Majko. Suhlas. Mali by sme respektovat iny nazor a jeden druheho. Ved aj o tom je demokracia ci nie? Drzim palce panovi Kalmusovi a aj druhemu Lorencovi tu uz spomenutemu za majstrovske dielo odvedene na pamatniku uz mrtveho Bilaka. Bolo to zbabelstvo z ich strany. A ci uz suce na psychiatriu, to necham na odbornikov. Po vojne je kazdy general. Moj respekt by mali, keby to splechnu na Bilaka este za ziva pred 89 tym. Dovtedy sa schovavali tak isto ako druhi potkani. Pevne verim, ze podobne dielo este za zivota stihnu zavrsit aj na zijucich legendach typu Nad a Korcok. Pretoze busty a pamatniky mat nebudu. Potom si zasluzia uznanie a obdiv aj za odvahu… Potom mozno zmenia ludia nazor…

 11. Pán Majko, mohli ste sa toho umelca opýtať prečo on nerešpektoval to čo iní vytvorili. To nebolo primitívne?

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články