Múzeum holokaustu v Seredi si pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Múzeum holokaustu v Seredi /  Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu sa viaže k 27. januáru, kedy v roku 1945 vojaci Červenej armády oslobodili nemecký koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau na území okupovaného Poľska. Za päť rokov existencie tábora putovali do tohto tábora transporty z rôznych kútov Európy a zavraždili v ňom viac ako 1.1 milióna ľudí, z ktorých takmer milión obetí tvorili Židia.

Koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau bol súčasťou takzvaného Konečného riešenia, ktorého cieľom bolo zavraždiť všetkých Židov na nacistickým Nemeckom obsadených oblastiach a tých krajinách, ktoré s nacistickým Nemeckom kolaborovali. V súčasnosti niektorí jednotlivci alebo skupiny skresľujú a zjednodušujú historické fakty.

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi v tejto súvislosti uviedol: „Židom sa človek narodí, bez možnosti voľby. Samotný fakt narodenia v období holokaustu odsúdil Židov na smrť a väčšina z nich bola zavraždená. Dnes spolupracujeme s preživšími. Zbierame ich životné príbehy a prinášame spovede a osobné svedectvá, prostredníctvom vzdelávacích programov. Tak, aby aj ďalšie generácie pochopili, že poznaním svojej minulosti môžeme ovplyvniť budúcnosť a zabudnúť je to najhoršie.“

Iniciatívu Múzea holokaustu v Seredi v oblasti ľudských práv so zameraním na antisemitizmus, rasizmus a xenofóbiu ocenil aj Eduard Heger, predseda vlády Slovenskej republiky a k Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu prevzal záštitu nad vzdelávacími aktivitami múzea zameranými na mládež.

Múzeum holokaustu v Seredi si Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripomenie dvoma podujatiami. Vernisážou fotografickej výstavy Sedmoro požehnaní o živote ultraortodoxnej židovskej komunity, ktorej autorom je fotograf Jiří Buxbaum. Jeho otec je jedným z preživších tábora Auschwitz. Záujemcovia si ju môžu pozrieť do 28. marca 2022 v Múzeu holokaustu v Seredi. Druhú výstavu s názvom Nad rámec povinností otvoríme v spolupráci s Veľvyslanectvom štátu Izrael na Slovensku v Galérii západnej terasy Bratislavského hradu. Výstava približuje diplomatov a predstaviteľov diplomatických zborov, ktorí počas druhej svetovej vojny pracovali proti výslovnému príkazu svojich vlád na záchrane životov prenasledovaných a vraždených Židov. Návštevníci si ju budú môcť pozrieť do 3. februára 2022. Jedným z preživších holokaust, ktorý zajtra na vernisáži prehovorí za prenasledovaných Židov bude profesor Pavel Traubner, ktorý sa dlhodobo angažuje v boji proti antisemitizmu, rasizmu a xenofóbii: „Vyzývam všetkých svojich spoluobčanov, aby sme sa postavili na odpor neofašizmu a neonacizmu, ktoré sa šíria Európou. Nebojím sa o seba, ani svoje deti. Nedovolím však, aby moje tri nádherné vnúčatá niekto naložil do dobytčieho vagóna.“

- Inzercia -

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. A osloboditeľov,sovietskych vojakov si budeme ešte niekedy pripominať ? alebo ich máme na háku.

  2. Máš na to štátny sviatok 8.mája, ty debil. To ti nestačí? Tak zorganizuj celonárodnú púť do Moskvy.

  3. Neviem aký výškrabok tu píše pod mojím menom,ale s týmto nado mnou 20:53 nemám nič spoločné

  4. Anonym 26. januára 2022, 20:07:
    Ked chces nieco trepat, tak aspon dostuduj aby si nebol za debila ty.
    Sovietski osloboditelia sa oslavuju 9, maja a nie 8.

  5. 21:00 naštuduj si to ty, lebo 9.5. to nariadil oslavovať iba Stalin, keďže podpísaná kapitulácia bola 8.05. o 23:01 nášho času a v Moskve bolo o 2 hodiny viac už po polnoci ráno 9.5. Takže keď píšeš z Moskvy, tak si to kľudne oslavuj podľa Stalina… Ale ono je to vlastne jedno, na pive by sme sa zhodli.

  6. Anonym 9:30 Tebe by tiež nezaškodilo,keby si si to naštudoval,lebo trepeš voloviny,Ty Stalin.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články