Reakcia MŽP na predstavenie aplikácie „OTVORENÉ DREVO“ rezortom pôdohospodárstva

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MŽP SR |MM|  Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) pod vedením Jána Budaja dlhodobo upozorňuje na systémové riešenie kontroly ťažby dreva zo slovenských lesov a obchodovania s ním. Rezort životného prostredia už dávnejšie presadzoval, aby sa na kontrolu ťažby dreva použila účinná aplikácia, ktorú vytvorili a úspešne doteraz využívajú Vojenské lesy, patriace pod Ministerstvo obrany SR. MŽP v tejto súvislosti oceňuje aj úsilie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, štátneho podniku Lesy SR a Národného lesníckeho centra presadiť férové a transparentné nakladanie s drevom.

Z pohľadu MŽP je kľúčové, aby hospodárenie v slovenských lesoch nebolo viac tabu a aby verejnosť mala možnosť kontrolovať lesné hospodárenie.

Pre MŽP je dôležité, aby aplikácia poskytovala údaje o vyvezenom dreve zo všetkých odvozných miest a expedičných skladoch. MŽP preto podporuje projekt rezortu pôdohospodárstva, ktorý umožní prístup verejnosti k lesnícko-geografickému informačnému systému a zároveň aj k mobilnej aplikácii na kontrolu ťažby a transportu dreva.

Podľa slov štátneho tajomníka MŽP Michala Kiču ide o dobrú vec, ktorá umožní verejnosti urobiť si prehľad o nakladaní s drevom aj z národných parkov. „V podstate okamžite môžeme kontrolovať plnenie uznesenia vlády SR vo vzťahu k národným parkom Slovenska. Zároveň si tým plní aj programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa zaviazal vládny kabinet navrhnúť verejnú mobilnú aplikáciu na kontrolu ťažby a transportu dreva,“ zdôraznil štátny tajomník Kiča.

Pre MŽP je dôležité, aby aplikácia poskytovala údaje o vyvezenom dreve zo všetkých odvozných miest a expedičných skladoch. Je nesmierne dôležité, aby si verejnosť mohla urobiť prehľad o nakladaní s drevom.

Vojenské lesy využívajú moderný systém evidencie nakladania s drevom. V rámci systému sa označuje každý kus drevnej hmoty. Vďaka tomu sa evidenciu dreva môže elektronicky centralizovať. MŽP počas minulého roka rokovalo s rezortom obrany o využívaní systému aj mimo vojenských lesov a o vyvinutí aplikácie, ktorá umožní okamžitú kontrolu dreva v národných parkoch zo strany polície. MŽP chce využiť poznatky rezortu obrany a aj ministerstva pôdohospodárstva pri novom systéme evidencie dreva v národných parkoch.

MŽP realizuje reformu národných parkov, ktorej súčasťou bude prevod štátnych pozemkov so 4. a 5. stupňom ochrany pod správu 9-tich národných parkov. Delimitačný proces sa uskutoční do konca marca tohto roku. Dovtedy sú správy NP v tzv. prechodnom období. MŽP si sľubuje od zmien výrazne zníženie ťažby predovšetkým v národných parkoch.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -