Akt o digitálnych službách: bezpečnejší internet vďaka regulácii platforiem

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Spravodajstvo Európskeho parlamentu |MM|

 • schválenie mandátu na rokovania poslancov so zástupcami členských štátov  
 • opatrenia proti nelegálnym online produktom, službám a obsahu a jasné postupy ich odstraňovania 
 • možnosti prístupu založené na reklame bez sledovania a zákaz využívania osobných údajoch maloletých na cielenú reklamu 
 • právo príjemcov služieb žiadať o náhradu škody 
 • povinné posúdenie rizika a sprehľadnenie algoritmov na boj proti škodlivému obsahu a dezinformáciám 

Európsky parlament vo štvrtok schválil súbor opatrení zameraných proti nelegálnemu online obsahu, ktoré posilňujú zodpovednosť platforiem za ich algoritmy a zlepšujú moderovanie obsahu.

Text schválený v pléne pomerom hlasov 530 (za): 78 (proti): 80 (zdržalo sa hlasovania) sa stane mandátom Európskeho parlamentu na rokovania s francúzskym predsedníctvom Rady (ministrov) EÚ o konečnom znení novej legislatívy.

Poslankyňa Christel Schaldemose (S&D, DK), ktorá ako spravodajkyňa povedie rokovací tím Parlamentu, po hlasovaní vyhlásila: „Dnešné hlasovanie je dôkazom, že poslanci aj občania EÚ chcú ambiciózne digitálne nariadenie, ktoré zodpovedá výzvam budúcnosti. Za dvadsať rokov, ktoré uplynuli, odkedy sme prijali smernicu o elektronickom obchode, sa toho veľa zmenilo. Online platformy sa stávajú čoraz dôležitejšími v našom každodennom živote a prinášajú nové príležitosti, ale aj nové riziká. Je našou povinnosťou zabezpečiť, aby to, čo je nezákonné offline, bolo nezákonné aj online. Musíme zaistiť zavedenie digitálnych pravidiel, ktoré budú prospešné pre spotrebiteľov a občanov. Teraz môžeme začať rokovať s Radou a verím, že budeme v tejto veci úspešní.“

Odstránenie nelegálneho obsahu a predchádzanie šíreniu dezinformácií

Návrh aktu o digitálnych službách (DSA) jasne vymedzuje povinnosti a zodpovednosť poskytovateľov sprostredkovateľských služieb, najmä online platforiem, ako sú sociálne médiá či online trhy.

Zavádza tiež takzvané mechanizmy oznamovania nezákonného obsahu a prijímania opatrení, stanovuje však aj záruky v súvislosti s odstraňovaním nelegálnych online produktov, služieb alebo obsahu. Poskytovatelia hostingových služieb by mali na takéto oznámenia reagovať bez zbytočného odkladu a zohľadniť pritom druh oznamovaného nezákonného obsahu a nevyhnutnosť prijať opatrenie. Poslanci do návrhu zahrnuli aj silnejšie záruky, ktoré majú zabezpečiť, aby sa oznámenia nespracúvali diskriminačne či svojvoľne a aby sa pritom rešpektovali základné práva vrátane slobody prejavu.

Online trhy by podľa poslancov mali zaručiť, že na nich spotrebitelia budú môcť nakúpiť bezpečné online produkty. Zároveň sa v súlade so zásadou „poznaj svojho klienta“ posilňuje možnosť vysledovateľnosti obchodníka.

Ďalšie povinnosti veľmi veľkých platforiem

Na veľmi veľké online platformy (tzv. VLOPs) sa budú z dôvodu výrazného rizika v oblasti šírenia nezákonného a škodlivého obsahu vzťahovať osobitné povinnosti. Akt o digitálnych službách má pomáhať v boji proti škodlivému (no nie nevyhnutne nezákonnému) obsahu a šíreniu dezinformácií, a to ustanoveniami o povinných posúdeniach rizika, opatreniach na zmiernenie rizika, nezávislých auditoch a transparentnosti tzv. odporúčacích systémov (algoritmov, ktoré určujú, čo používatelia vidia).

Ďalšie kľúčové body

Parlament presadzuje viacero zmien v pôvodnom návrhu, ktorý vypracovala Európska komisia. Poslanci okrem iného požadujú:

 • vyňatie mikropodnikov a malých podnikov z určitých povinností stanovených v Akte o digitálnych službách;
 • v oblasti cielenej reklamy možnosť transparentnejšieho a informovanejšieho rozhodovania pre príjemcov služieb, okrem iného na základe informácií o tom, ako budú ich údaje speňažované; odmietnutie súhlasu by nemalo byť zložitejšie alebo časovo náročnejšie ako udelenie súhlasu – v prípade odmietnutia alebo odvolania súhlasu by prijímatelia mali dostať iné možnosti prístupu k online platforme vrátane možností založených na reklame bez sledovania;
 • zákaz využívania techník cielenia alebo zosilňovania vplyvu založené na osobných údajoch maloletých osôb na účely zobrazovania reklamy, povolené by nemalo byť ani cielenie na jednotlivcov na základe osobitných kategórií údajov, ktoré umožňujú cieliť na zraniteľné skupiny;
 • kompenzácie: príjemcovia digitálnych služieb a organizácie, ktoré ich zastupujú, musia mať možnosť požiadať o náhradu akejkoľvek škody spôsobenej platformami, ktoré nedodržiavajú povinnosti týkajúce sa náležitej starostlivosti;
 • zákaz pre online platformy uplatňovať voči používateľom techniky zavádzania alebo nabádania zamerané na to, aby ovplyvňovali ich správanie prostredníctvom tzv. temných vzorcov;
 • väčší výber, pokiaľ ide o poradie založené na algoritmoch: veľmi veľké online platformy by mali poskytovať aspoň jeden odporúčací systém, ktorý nie je založený na profilovaní.

Ďalšie pozmeňujúce návrhy poslancov, ktoré schválilo plénum, sa týkajú povinnosti poskytovateľov služieb rešpektovať vo svojich obchodných podmienkach slobodu prejavu a slobody a plurality médií, či ustanovení o práve na anonymné používanie a platenie digitálnych služieb. Výsledky plenárneho hlasovania o jednotlivých pozmeňujúcich návrhoch nájdete tu (od piatej strany), text všetkých predložených pozmeňujúcich návrhov je k dispozícii tu.

Postup: Riadny legislatívny postup (spolurozhodovanie), hlasovanie o mandáte na rokovania s Radou v 1. čítaní

Typ dokumentu: Nariadenie

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
 1. Ked som niekolko rokov OSOBNE UPOZORNOVAL na to, ze tupci v diskusiach nakoniec sposobia OBMEDZENIE diskusii, resp. ich obsahu, zazil som utoky na svoju osobu a primitivne komentare o hlupakov.

  Vysledok?

  Tu ho mate !!

  “ Online platformy sa stávajú čoraz dôležitejšími v našom každodennom živote a prinášajú nové príležitosti, ale aj nové riziká. Je našou povinnosťou zabezpečiť, aby to, čo je nezákonné offline, bolo nezákonné aj online. Musíme zaistiť zavedenie digitálnych pravidiel, ktoré budú prospešné pre spotrebiteľov a občanov. “ – pise sa v sprave z Bruselu.

  Ked som systematicky upozornoval, ze zdielanie nezmyslov, hoaxov a chorej propagandy v suvislosti s COVID-19 povedie k vaznym opatreniam zo strany statov a EU, znovu na mna dezolati a arogantni hlupaci utocili.

  „Odstránenie nelegálneho obsahu a predchádzanie šíreniu dezinformácií

  Návrh aktu o digitálnych službách (DSA) jasne vymedzuje povinnosti a zodpovednosť poskytovateľov sprostredkovateľských služieb, najmä online platforiem, ako sú sociálne médiá či online trhy.

  Zavádza tiež takzvané mechanizmy oznamovania nezákonného obsahu a prijímania opatrení, stanovuje však aj záruky v súvislosti s odstraňovaním nelegálnych online produktov, služieb alebo obsahu. Poskytovatelia hostingových služieb by mali na takéto oznámenia reagovať bez zbytočného odkladu a zohľadniť pritom druh oznamovaného nezákonného obsahu a nevyhnutnosť prijať opatrenie. Poslanci do návrhu zahrnuli aj silnejšie záruky, ktoré majú zabezpečiť, aby sa oznámenia nespracúvali diskriminačne či svojvoľne a aby sa pritom rešpektovali základné práva vrátane slobody prejavu.“ – dalsie oznamenie z Bruselu povazujem za hodne zavazne, lebo zatial dovoluje rozny vyklad prav a povinnosti. Jasne, tyka sa to „len“ socialnych platforiem, ale – BOLO TOTO POTREBNE?

  Tak velmi by som sa v tychto veciach chcel mylit…

 2. Ale Miloš, prosim ta dokedy chces ludi co maju svoj nazor selektovat a dokonca im nadávať? To naozaj mas uz zatemneny mozog? To chces povedať ze títo ludia napriec eu a svetom co sa buria tomuto teroru vlad su tupci?
  https://nastub.cz/w/ajzrXDP1XcR41DSwHCCMbc

  Toto su tí ludia co pisu. To nie su tupci.

 3. Hmmm. Tak preto že mám svoj názor som tupec…ďakujem !
  Mne sa zdá že všetci v E-parlamente sú tupci. Hlavne teraz sa to ukázalo ako zvolili to sprosté decko za podpredsedu parlamentu.

 4. Daniel 21. januára 2022, 0:45 – Dano, ked Ti na zaklade novych (este netusime akych) pravidiel zabucha na dvere NAKA, potom pochopis, preco ludi uz roky vyzyvam, aby sa kontrolovali, co verejne napisu alebo bezhlavo komentuju.

  Ja za seba strach nemam. Vies ze pisem tvrdo, bez servitky, no nesnazim sa byt za klavesnicou na tajnasa hrdina a nasledne pred vysetrovatelom posraty.

  Takze ma serie, ze znovu som sa nemylil a ze prave hlupaci dali politikom dovody pritvrdit.

  Je to presne ako s retardermi na cestach – kvoli zopar arogantnym blaznom, 99% populacie bude trpiet obmedzeniami navyse, ktore tu vobec nemuseli byt.

  Tomu sa hovori, byt za uzitocnych idiotov…

 5. To sme to ale dopracovali s tou demokraciou ! Človek si už nesmie ani hubu otvoriť. Za komunistov bola väčšia sloboda

 6. Pán Majko si z toho pripravovaneho zakona vybral,to čo sa mu hodí.Zrejme si to tak pripraví aj veľa iných a dobre myslena vec sa znehodnoti toho či onoho pohladu .Pretoze tu nejde vôbec o to,že či Daniel povie svoj názor,ten mu bude aj naďalej povolený,ale o šírenie takých veci,ktoré škodia obyvateľstvu,ako napr.rasizmus( pozrite si už len tie príspevky v tomto médiu)Ochrana mladistvých,vojnové stvanie,podnecovanie k nasiliu,nelegálny obchod,pokusy o podvod atď.A takto sa dobre myslena vec bude využívať politicky.A kto to bude prosím vyhodnocovať,čo je hoax a čo nie? Niektoré hoaxy sa totižto vyplnili do bodky.

 7. Anonym 21. januára 2022, 8:20 – ja som vybral to, na co som upozornoval a co moze sposobit regulacie, o ktorych sa ludom nesniva.

  Ostatne je v poriadku a neriesim to rovnako, ako ine nariadenia EU, ktore su do praxe aplikovane často.

 8. V Ceskoslovensku bola sloboda – pipnes a sedis – kura a stolicka
  Ked pises tak sa nepodpisuj Ked si podpisal tak uz sa potom necuduj

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -