V Múzeu totality so signatárom Charty 77 a disidentom Vladimírom Pavlíkom, rozhovor nahrávala RTVS

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Piatkové nahrávanie rozhovoru s disidentom, signatárom Charty 77 a večným rebelom  Vladimírom Pavlíkom v priestoroch nášho  Múzea totality potešilo. Tentokrát u nás nahrávala RTVS a to do mimoriadne hodnotného seriálu zameraného práve na signatárov Charty 77. Seriál pripravuje skutočná profesionálka, redaktorka RTVS Soňa Gyarfášová.

Vlado sa totalitnému režimu postavil už za socializmu a to aktívne – podpis Charty 77 mu spôsobil problémy a to napriek tomu, že bol robotníkom. Napriek tomu sa bývalý režim snaží hodnotiť objektívne a už pri rozhovore je cítiť, že rovnako nie je spokojný ani so súčasným stavom v spoločnosti.

Chvíľa pre zamyslenie sa…

Vladimír Pavlík vyhral súd s Vladimírom Mečiarom v čase, kedy bol ešte premiérom. Neznáša pretvárku, obracanie kabátov u politikov a otvorene kritizuje tých, ktorí sa nedržia zásad a morálky.

Prítomnosť Vlada v Múzeu totality sme využili aj na obsiahlu debatu o totalitnej dobe a na rozhovor pre naše médiá. Vladimír Pavlík už niekoľko rokov zdravotne na tom dobre nie je a  jeho pohyb mimo domov na dlhšie vzdialenosti je len výnimočný.

Výborný pocit sme mali aj zo stretnutia Vlada Pavlíka s ďalším signatárom Charty 77 Tiborom Novotkom. Vrúcne privítanie v múzeu  znamenalo, že sa vidia skutočne radi. Počúvať ich debaty je zážitkom pre každého, kto sa len trošku o túto problematiku zaujíma.

Na príprave rozhovorov s chartistom a disidentom Vladimírom Pavlíkom spolupracoval aj pracovník  ÚPN Patrik Dubovský, ktorý sa s Vladom nielen veľmi rád osobne stretol, ale aj na odbornú tému porozprával.

Ďakujeme.

Tentokrát mu ale múzeum s bohatým archívom vyhovovalo, nakoľko v zbierkach vlastníme množstvo dobových materiálov a aj Vladove články v origináloch, ktoré krátko po Novembri ´89 publikoval v Necenzurovaných novinách vydávaných Petrom Cibulkom. Vladimír Pavlík bol blízkym spolupracovníkom Petra Cibulku po niekoľko rokov a spoluprácu s týmto významným 5 X za socializmu väzneným disidentom považuje za výbornú a mimoriadne prínosnú. Petra Cibulku považuje za výborného a zásadového človeka a vysoko si ho váži.

Vlado si so záujmom prezrel exponáty múzea a niekoľkými materiálmi ktoré sú určitými perličkami, do múzea aj prispel.

Rozhovor s Vladimírom Pavlíkom pripravíme k uverejneniu už onedlho.

Vladovi Pavlíkovi týmto osobne a verejne ďakujem aj ja a prajeme veľa zdravia a hodnotných článkov.

– – –

Čo sa o tomto disidentovi dozvieme na Wikipedii?

Vladimír Pavlík (* 10. september 1948, Považská Bystrica) je slovenský disident.

 • Signatár Charty 77
 • Účastník Sviečkovej manifestácie 28. marca 1988 v Bratislave
 • 1993 – 1996 redaktor Necenzurovaných novín pre Slovensko
 • Občiansky aktivista a nezávislý publicista
 • Občiansky aktivista za práva homosexualov

Je signatárom Charty 77, účastníkom Sviečkovej manifestácie v Bratislave v roku 1988 a občianskym aktivistom. Prvý raz sa do pozornosti štátnej moci dostal, keď po skončení základnej vojenskej služby nastúpil do zamestnania a odmietol byť povinným členom ROH. Začiatkom 80. rokov si podal žiadosť o vysťahovanie do Nemeckej spolkovej republiky, čím bol automaticky považovaný za osobu nepriateľskú socialistickému zriadeniu. Pracoval v robotníckych profesiách, desať rokov ako baník v OKR. Pracoval v Metrostave Praha a na viacerých stavbách na Slovensku, tri roky v Považských strojárňach. Po prevrate v novembri 1989, od roku 1993 – 1996 bol redaktorom Necenzurovaných novín Petra Cibulku prispieval aj do časopisu Roháč a Kocúrkovo[chýba zdroj]. Aj na dôchodku je stále sexualne aktívny ako internetový Hrdina a občiansky aktivista nezávislý publicista za práva homosexualov[chýba zdroj]. Na internete má umiestnených množstvo zväčša faktografických článkov, nielen na necenzurovane.sk, ale aj v bývalých Necenzurovaných novinách, či v českom periodiku Svědomí[chýba zdroj]. Štátna bezpečnosť viedla na neho dva zväzky pod krycími menami Betonár a Vlado, jeden z nich bol skartovaný.[1] V roku 1991 ho spolu s novinami Slovenský denník žaloval bývalý premiér za HZDS Vladimír Mečiar. Spor sa ťahal až do roku 1994, potom čo Vladimír Mečiar žalobu stiahol a Vladimír Pavlík podal protižalobu s ktorou trikrát uspel na Krajskom súde v Bratislave. Všetky rozhodnutia Krajského súdu však boli zrušené Najvyšším súdom Slovenskej republiky.

Zdroj: Wikipedia

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
 1. Pán Majko čítam vaše články o múzeu a čudujem sa kedy to všetko robíte.V piatok sme pozerali Reflex tak gratulujem.Teraz nahrávanie Slovenskej televízie.Ešte som niečo postrehol aj v nejakom rádiu.Budujete hodnotnú vec a držíme palce.

 2. Naše veľké Poďakovanie patrí pánovi Robertovi Kaliňákovi a Ministerstvu vnútra, ktoré v rokoch 2017 a 2018 vedome skartovalo stovky osobných spisov príslušníkov Štátnej Bezpečnosti ČSSR. Rozšírenie vášho Bezvedomia tak pokračuje.

 3. Alojz Lorenc 17. januára 2022, 10:07 – akakolvek skartacia tychto materialov je neprijatelna – ziadne HRUBE CIARY za minulostou !

  Spisy STB-akov a spolupracovnikov s STB by mali byt verejne k nahliadnutiu na UPN. Kazdy by mal mat pravo vediet, kto, kedy a co na neho, pripadne jeho rodicov/blizkych donasal.

  Je smutne, ze sa spolocnost ani za viac ako 30 rokov s touto temnou strankou svojej minulosti nedokazala vysporiadat.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -