Vo veku 92 rokov nás navždy opustila p. Alžbeta Vargová, držiteľka Ceny pamäti národa

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

S hlbokým zármutkom oznamujeme,

že nás vo veku 92 rokov navždy opustila

p. Alžbeta Vargová.

 

Alžbeta Vargová rod. Bilková sa narodila 4.8.1929 v Seredi. V roku 1932 sa rodina presťahovala do domčeka na židovskom cintoríne. Počas vojnových rokov ako školáčka spolu s otcom evidovala zoznamy zavraždených obetí nacistami v seredskom koncentračnom tábore, aby mohli byť ich hroby po vojne identifikované a obete tak nestratili mená. Spolu so svojím bratom pomohla jednému zo židovských väzňov utiecť z tábora, ktorý na cintoríne kopal hroby. Vďaka tomu sa zachránil a dostal k partizánom , za čo sa Alžbete strážcovia tábora vyhrážali smrťou. Po vojne začala pracovať ako pomocná laborantka v prevádzke na výrobu kyselín. Na židovskom cintoríne prežila so svojou rodinou celé detstvo až do dospelosti a aj dva roky po sobáši so svojím manželom Jánom Vargom.

Alžbeta Vargová v roku 2020 získala Cenu pamäti národa, ktorá je každoročne udeľovaná ľuďom, ktorí v jednej chvíli svojho života preukázali, že česť, sloboda a ľudská dôstojnosť nie sú iba prázdne slová. Občianske ocenenia sú udeľované každoročne pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie – 17. novembra. Cena je udeľovaná občianskym združením Post Bellum.

Posledná rozlúčka so zosnulou sa koná dnes o 13:30 hodine na Mestskom cintoríne v Seredi.

- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články