Januárová výzva vzdelávacej kampane Zatoč s odpadom upozorňuje na hrozby módneho priemyslu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

SAŽP |MM|  Ročne sa vo svete vyrobí asi 80 miliárd kusov oblečenia, pričom až 80 % putuje na skládku. Textilná výroba, ako jedno z najznečisťujúcejších odvetví, vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2 ročne, čo je viac emisií ako z medzinárodných letov a námornej dopravy dokopy. Tzv. „fast fashion“ (rýchla móda) je neprehliadnuteľnou hrozbou pre našu planétu. O jej dopadoch informuje januárová výzva v rámci pokračujúcej kampane Zatoč s odpadom z dielne Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).

Vzdelávacia a osvetová kampaň SAŽP, zameraná na predchádzanie vzniku odpadu, pokračuje aj v novom roku. Po vianočnom období majú deti, žiaci, pedagógovia a verejnosť možnosť zapojiť sa do januárovej výzvy venovanej udržateľnej móde. Téma výzvy „Obliekaj sa zodpovedne!“ má tiež poukázať na viaceré hrozby módneho priemyslu, od využívania detskej práce až po znečisťovanie životného prostredia. Napríklad za rok 2018 predstavoval textilný odpad na Slovensku približne 10,6 kg na jedného obyvateľa, spolu 57 721 ton odpadu z textilu a obuvi. Tento odpad putuje prevažne na skládky, prípadne do spaľovní. Situáciu dlhodobo zhoršuje tzv. „fast fashion“ čiže rýchla móda, ktorá ponúka tisíce štýlov a najnovších trendov, nový tovar na sklade je každých pár dní. Typické sú pre ňu lacné a nekvalitné materiály, čo spôsobuje znehodnotenie oblečenia po niekoľkých vypraniach. Navyše sa z neho pri praní uvoľňujú mikroplasty, ktoré nezachytia ani čistiarne odpadových vôd.

Zatiaľ čo tzv. „fast fashion“ je teda neprehliadnuteľným problémom pre našu planétu, „slow fashion“ môže byť jeho riešením. Spomaľuje životný cyklus oblečenia, proces jeho výroby, nákupu, nosenia a následného vyradenia. Cieľom je zvýšiť životnosť oblečenia a jeho kvalitu. Pomalá móda by sa mala stať dôležitou súčasťou nového konceptu obehovej ekonomiky, kde je oblečenie a textil v obehu tak dlho, ako je to len možné. Znižujú sa tak nároky na nové prírodné zdroje na jednej strane, a tiež množstvo vzniknutého odpadu na strane druhej.

 

SAŽP v rámci januárovej výzvy prináša niekoľko tipov, ako eliminovať dopady rýchlej módy a obliekať sa zodpovedne:

  1. Starostlivo uvažovať, aký kus oblečenia potrebujeme nevyhnutne do svojho šatníka doplniť.
  2. Zaobstarať si ho tak, aby bol finančne výhodný a zároveň šetrný k prírode.
  3. Navrhnúť si a ušiť si vlastné módne kúsky.
  4. Vyrobiť nový kus oblečenia zo starého (upcycling).
  5. Vymeniť si kus za kus na swape alebo malej výmennej akcii v škole, medzi priateľmi.
  6. Požičať si oblečenie na príležitosť od kamarátky/kamaráta, rodiny.
  7. Nakupovať v bazáre či v secondhande.
  8. Kúpiť si oblečenie od lokálneho výrobcu s dobrým menom, zodpovednou značkou.

 

Viac informácií o výzve a o spôsobe zapojenia: https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom/moda-sa-uz-nenosi

 

Vyhodnotenie decembrovej výzvy na tému „Darčeky s hodnotou“:

https://www.ewobox.sk/clanok/darceky-s-hodnotou

 

 

 

 

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Už dávno sa hovorí o znečisťovanie planéty textilným odpadom, ale nič sa proti tomu nerobí. Napr. aj Dámsky klub v každom svojom vysielaní propaguje módu. Sú tam módny návrhári, ktorí oboznamuje ženy čo sa bude nosiť na budúci rok, aké farby, či bodky, či kocky…, čo pozerá mnoho žien a nechajú sa inšpirovať. Robia niečo proti tomuto fenoménu, alebo i naďalej si robia po svojom?

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -