Vďaka exspolužiakovi Bohušovi Ďurčovi je v múzeu celokovová stará vŕtačka a preukaz oprávňujúci na vedenie tanku

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Aj príprava stretávky spolužiakov zo strednej školy po 35 rokoch od maturity môže byť prínosom pre Múzeum totality založené v Seredi.

Bohuš Ďurčo na stretnutie neprišiel „naprázdno“ a po prehľadaní povaly a nejakých šuflíkov  našiel niekoľko zaujímavostí, z ktorých niektoré už sú vyložené vo vitrínach múzea.

Starý klasický oranžový maják tak pred štvrť storočím odmontovaný pravdepodobne z nákladného auta alebo kombajnu, teda už čaká na maják modrý pochádzajúci z vozidla Verejnej bezpečnosti, ktorý je momentálne v riešení.

Perličkou pre súčasných majstrov je celokovová ručná elektrická vŕtačka, pri pohľade na ktorú „vypadajú vlasy“ každému súčasnému bezpečákovi. Už na prvý pohľad by používanie takejto vŕtačky bolo v dnešnej dobe životu nebezpečné a s najväčšou pravdepodobnosťou by prúdový chránič pri jej zapnutí reagoval okamžite. Podľa informácií starých majstrov, by bolo potrebné pre prácu s ňou uzemnenie, alebo dobrá životná poistka. Nie, nepoteším neprajníkov – vŕtačka nebude slúžiť na prácu a dokonca nebude jej funkčnosť ani skúšaná !! No exponátom múzea už je.

- Inzercia -

Učňovská knižka z SOUs Trenčín je uložená pri ostatných materiáloch aj z mojej osobnej histórie. V prípade tohto exponátu rešpektujem prosbu jej vlastníka a nelistujem školské výsledky.  😉

Ale preukaz na tank ma „dorazil“ To je fakt zaujímavý dobový originálny doklad a za jeho zachovanie bývalému spolužiakovi Bohušovi patrí vďaka.

50 Mariek bývalého východného Nemecka  (NDR – DDR) rovnako doplnilo už jestvujúcu zbierku predmetov týkajúcich sa tohto štútu riadeného totalitným politikom Erichom Honeckerom.

Odznaky prevažne z predrevolučnej doby boli starostlivo roztriedené a niektoré z nich sú už tématicky  zaradené v jednotlivých vitrínach.

Takže ďalšie exponáty našli svoje miesto a viditeľné sú v Múzeu totality a po ich spracovaní aj na online webe múzea.

Ako novinku v budúcnosti do priestorov múzea pripravíme aj online webkameru, ktorá umožní prenos diania v múzeu a to hlavne na prednáškach, diskusiách a nahrávaní programov o histórii.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články