Originál 100 rokov starého cestovného pasu skončil v našom múzeu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Sereď /  Cestovný pas, ktorý má práve v tomto roku rovných 100 rokov síce nepatrí medzi typické exponáty Múzea totality, no svoje miesto v jednej z vitrín napriek tomu našiel.

Ide totiž o originál cestovného dokladu Republiky Československej vydaného Policejným ředitelstvím v Praze, pod č. 18721, 12. července 1921 a to konkrétne občanovi Antonínovi Horákovi.

Cestovný pas bol najskôr vydaný pre štáty Rakúsko, Nemecko a späť a až neskôr bol rozšírený do ďalších krajín ako Poľsko, Francúzsko, Belgicko, Taliansko, Anglicko, Švajčiarsko a ďalšie.

Tento cestovný doklad obsahuje desiatky pečiatok z rôznych štátov, ktoré jeho vlastník navštívil. Cestovný pas je na to, že má 100 rokov mimoriadne zachovalý, čo svedčí o výbornej kvalite papiera, na ktorom bol vytlačený, fotografie, ale aj o jeho doterajšom dobrom skladovaní.

Práve tento historický artefakt je pravdepodobne najstarším kúskom nachádzajúcim sa v múzeu, ktorého vek je možné datovať  s prakticky 100%-nou istotou.

Originál tohto dokladu je možné vidieť v Múzeu totality v Seredi.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Krásny kúsok do múzea.Zázrak že sa zachoval.A ešte v tomto stave.Budete mať v múzeu aj veci po revolúcii?

  2. Anonym 2. januára 2022, 18:28 – ano, myslim ze som o tom uz pisal. Nekoncime novembrom ´89, ale jedna vitrina komplet bude venovana aj totalitnym praktikam po Neznej revolucii.

    Presah ma aj vyvoj techniky – zaznamove media ako na audio, tak video, ale aj data.

    A samozrejme ze presah ma aj Sered. Tu je porevolucny archiv mimoriadne bohaty. Ten sa prekryva s archivom SOL, nakolko je naozaj tazke (a asi aj nepodstatne) rozlisovat, specialne triedit a zalohovat „len“ preto, aby sa dalo povedat, ze to je zalohovane de facto 6 X, kedze kazda bezna nahravka, fotografia ci subor je zalohovany minimalne 3 X a tie skutocne dolezite min. 6 X – samozrejme na rozdielnych zaznamovych zariadeniach a nie na jednom mieste.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články