Vicepremiérka Remišová o kontrole NKÚ: Digitálni lídri Raši a Pellegrini urobili zo štátu za vyše 100 miliónov eur rukojemníka súkromných firiem

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MIRRI |MM|  Správu Najvyššieho kontrolného úradu o tom, ako vlády Smeru riadili informatizáciu štátu považuje vicepremiérka Veronika Remišová za veľmi znepokojujúcu. „Zistenia NKÚ odhalili pravdu o tom, ako digitálni lídri Smeru Peter Pellegrini a Richard Raši riadili informatizáciu štátu a ako prelievali milióny z verejných financií do vreciek spriatelených firiem,“ vyhlásila Remišová. Podľa NKÚ štát zaobstaral Ústredný portál verejnej správy Slovensko.sk drahšie ako ponúkal trh a navyše sa vzdal práv na jeho správu.

„Po nástupe do úradu som sľúbila, že si posvietime na všetky podozrivé zmluvy z minulosti. Preto sme tiež iniciovali aj túto kontrolu NKÚ v prípade portálu Slovensko.sk, lebo sme od začiatku mali vážne podozrenia, že to nie je v poriadku,“ zdôraznila Remišová.

Kontrola NKÚ ukázala, že v roku 2010 štát zadal tvorbu ÚPVS firmám Globaltel a SWAN za nevýhodných podmienok – drahšie ako boli aktuálne riešenia na trhu a navyše sa vzdal kontroly nad správou portálu Slovensko.sk. „Štát sa tak s vedomím digitálnych lídrov Smeru stal rukojemníkom súkromných firiem. Bez nich nemôže v systémoch spraviť žiadne zmeny a za všetko musí draho platiť. Po zisteniach o likvidácii škatúľ od monitora – kus za 420 eur – je to ďalší dôkaz o tom, ako politici Smeru aj dnešného Hlasu vyciciavali štát,“ povedala vicepremiérka. „Niekto vymyslel neodôvodnené zákazkové riešenie, hoci na trhu boli štandardné riešenia za menej a dokonca kvalitnejšie a bola neprimerane zúžená hospodárska súťaž. Je to jednoznačné porušenie finančnej disciplíny a porušenie zákona,“ vysvetľuje vicepremiérka. Štát podľa nej nemá nad systémom kontrolu, hoci platí za prevádzku Ústredného portálu verejnej správy 781 156,80 eur s DPH mesačne. Zároveň doplnila, že štát v čase bačovania IT lídrov Smeru (dnes Hlasu) nezabezpečil mechanizmus na priame monitorovanie zmluvne dohodnutých parametrov dostupnosti služieb.

Správa NKÚ hovorí aj o tom, že dodávatelia stále nedodali jeden z deviatich kľúčových modulov systému. Dodanie Modulu procesnej integrácie a integrácie údajov k októbru meškal už 34 mesiacov, ale štát už zaňho zaplatil 2,7 milióna eur. „To je presne 2,7 milióna eur za nič,“ podotkla Remišová, podľa ktorej MIRRI SR a Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) robia všetko preto, aby exemplárny príklad problému „vendor lock-inu“ vyriešili.

„Dnes sa nám už darí výrazne znižovať ceny dodávaných služieb a pripravujeme migráciu systémov tak, aby štát mal nad nimi plnú kontrolu. Vyviazať sa zo starých nevýhodných zmlúv však nie je také jednoduché. Samozrejme, dotknutým firmám, do ktorých vlády Smeru liali roky peniaze, sa to nepáči, ale náš cieľ je jasný. Štát musí mať nad svojou kľúčovou infraštruktúrou plnú kontrolu a za férovú cenu,“ dodala ministerka Remišová.

Podľa Remišovej kontrola jednoznačne potvrdila, že obstaranie modulu nesie so sebou znaky nehospodárnosti, neefektívnosti a neúčelnosti vynaložených prostriedkov.

Vicepremiérka a ministerka pre informatizáciu zároveň považuje za kriminálne, že NASES v minulosti nevykonával fyzickú inventúru majetku z oblasti informačno-komunikačných technológií v lehote určenej zákonom o účtovníctve, čo vyplýva aj zo správy NKÚ, kde sa uvádza, že „podľa predložených dokumentov k inventarizácii možno konštatovať, že NASES nepreukázal, že jeho účtovníctvo je preukázateľné podľa § 8 ods. 4 zákona o účtovníctve, keďže sa kontrolovaný subjekt nepreukázal účtovnými záznamami (inventúrnymi súpismi, inventarizačným zápisom) vykonávanie fyzickej inventúry IKT majetku v lehote 4 rokov“.

Podľa správy NKÚ NASES zároveň využíva k svojej činnosti aj bezodplatne zapožičaný hmotný a nehmotný majetok, pričom ide o významnú skutočnosť, ktorú kontrolovaný subjekt neuvádzal na podsúvahových účtoch a taktiež túto informáciu neuvádzal ani vo svojich poznámkach, čím jednal v rozpore s ustanovením § 79 ods. 2 Opatrenia o postupoch účtovania pre rozpočtové a príspevkové organizácie. „Správa NKÚ jednoznačne potvrdzuje, že trestné oznámenie, ktoré bolo v súvislosti so spomínanými skutočnosťami podané, je absolútne opodstatnené a je jasné, že Rašiho a Pellegriniho reči o tom, že tak boli zverejnené štátne tajomstvá, sú len obyčajné bludy,“ zakončila Remišová.

 

 

 

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Osobne ju neoblubujem, ale ak statne data a osobne udaje firiem a obcanov spravuje sukromna firma na zaklade nevypovedatelnej zmluvy, tak asi tandem z Hlasu ma za usami a pani ma svoje posobenie limitovane. Tych cca 400tisic eur mesacne, co ide sukromnej firme pausalne + urcite aj prace naviac, mohlo ist do zdravotnictva, keby to spravoval stat.

  2. To sa musí opatrne s pani Tenisovú,lebo minule,keď niečo podobného objavila,skoro obnažila našu tajnú hmm .

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -