Do Múzea totality pribudli ďalšie tri vitríny

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Pribúdajúce predmety v Múzeu totality a potreba dôkladnejšieho tématického triedenia exponátov si vyžiadali zakúpenie ďalších troch vitrín. Sú identické ako predchádzajúce, teda presklené zo všetkých štyroch strán a – sú žiaľ poslednými vitrínami, ktoré sa pri potrebe rozumného rozmiestnenia vitrín do priestoru vmestia.

 

Tak teda momentálne sú exponáty v 15 kusoch vitrín umiestnených  v priestore tvoriacich zároveň prirodzenú trasu prehliadky, 7 vitrínach zakúpených účelovo k jednotlivým expozíciám, niekoľkých policiach na stene, troch iných priestoroch pre exponáty  a stolíku v kútiku imitujúcom pivnicu či povalu.

 

- Inzercia -

Priestor na stolíku je vyhradený Cyklostylu, písaciemu stroju a bohatému príslušenstvu – komplet funkčný pre tlač samizdatov rovnako, ako tomu bolo v totalitnej minulosti.

Samostatnú priestrannú vitrínu má socialistická Verejná bezpečnosť, Pohraničná stráž spolu, Pomocná stráž VB a ŠTB.

Vďaka novým vitrínam o policu viac získala bývalá Nemecká Demokratická Republika s originálnym fragmentom Berlínskeho múru a doba postsocialistická, z ktorej dôležité materiály momentálne kompletizujeme.

Priestor samozrejme stále obsahuje koženú sedačku a barový stolík s piatymi stoličkami určené pre návštevy na príjemné a pohodlné posedenie pri káve, čaji či horúcej čokoláde.

Medzičasom bolo v múzeu uskutočnené nahrávanie pre jednu z televízií a nahrávanie krátkeho prezentačného videa o samotnom múzeu.

Očakávame exkluzívny prírastok identickej originálnej výstroje pre tzv. „likvidátorov z Černobylu“, ktorý bude umiestnený na ďalšej figuríne hneď vedľa figuríny „Černobylského hasiča“.

Postupne dokončujeme aj ďalšie dve miestnosti momentálne z časti nahradzujúce úložný priestor pre zbytočnosti pred ich likvidáciou.

Z dôvodu pretrvávajúcich protiepidemiologických opatrení sme nahrávanie diskusnej relácie s tématikou samizdatov presunuli na január, resp. čas, kedy bude stretnutie viac ako 6 ľudí v súlade s pravidlami.

– – –

Exponáty do Múzea totality pribúdajú prakticky na týždennej báze, teda nestíhame ich prezentovať v novinách. Snáď dlhé zimné večery pomôžu..

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Je to radosť pozerať sa na takúto zbierku.Spomienky.Deti určite budú prekvapené,keď to budú vidieť.

  2. Vdaka, no ani tych deti so zaujmom o historiu zase az tak vela nie je.

    Ono to dobre vyzera vtedy, ked je subor artefaktov a vystaveny takouto formou. Samotne kusky doma „len zavadzaju“…

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články