Účet za elektrinu z roku 1988

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Keď sa teda bavíme o stúpaní cien energií v roku 2021 a s nostalgiou si prezeráme fotografie snehovej kalamity z januára roku 1987, či spomíname na dobové kamery, premietačky, hrnčeky, odznaky, noviny či iné originálne predmety z čias socializmu rozmýšľali ste, koľko bežnú domácnosť stál taký účet za elektrinu?

No skúste pospomínať…

Vďaka fanúšikovi Múzea totality Mariánovi Lenickému, okrem ďalších lahôdok (predstavíme ich samostatne) sa nám do múzea dostal účet za odber elektriny z  11. 10. 1988.

Pre mladšiu generáciu uvádzame, že o niekoľko desaťročí neskôr, sme Euro menili za málo nad 30 Slovenských korún.

Krátko pred Nežnou revolúciou sme Schilling nakupovali ak sa dobre pamätám, tak za 3 Kčs, Západonemeckú Marku za 19 Kčs a Sovietsky Rubeľ za 10 Kčs.

Platy bežných ľudí boli okolo  1900 Kčs / mesiac, tí lepšie zarábajúci si prišli na 2500 až 3500 Kčs. Auto ŠKODA 120 stála myslím že okolo 42 000 Kčs.

Ak má niekto presnejšie informácie, prípadne účty od výrobkov či za služby, neváhajte prosím a poskytnite ich do múzea.

Ďakujeme vám, ako aj Marianovi.

- Inzercia -

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
 1. To boli faktúry zrozumitelné.Dnešným faktúram ani vzdelaný nerozumia,toľko je tam položiek.Som rád,že som väčšinu života prežil v tej dobe.

 2. Tie terajšie účty sú vystavované tak, že sa v nich ani Herodes nevyzná. Takže sa to nedá skontrolovať. Nevie, či sa nájde taký, čo tomu rozumie.

 3. Ak spomínate sumy v článku z roku 1988, tak mi tam nesedí cena Š 120. Naši v r. 1984 kúpili Š 120 L za 84.600 Kčs. Doteraz si tú cifru pamätám.

 4. Už bolo viackrát spomínané, že vtedy na auto museli čakať v poradovníku. Je to pravda, ale aj pravda je tá, že niektorí ľudia majú tie autá dodnes, lebo sa dali opravovať. Menšie opravy si vedeli urobiť aj vodiči samí. Dnes je to všetko zalisované, že za každú opravu musíte ísť do servisu, kde zaplatíte nie malé čiastky. Drahé jednorázovky.

 5. Jazdene 4 rocne auto bolo drahsie ako nove lebonsa nanho necakalo v poradovniku roky. Vybrus motora a generalka sa robila kazdych 30000km. Suciastky neboli bezne dostupne vsetko smelina. Mne luto neni.

 6. Samo 14. decembra 2021, 19:48.Ked si zaparkoval pred domom ,musel si dať dolu stierače aby Ti ich neuj…y. Bratovi na Veči ukradli aj zadné žiarovky na Š 105.Zlatý komunisti 👍

 7. Ty vole, na tu rozborku zborku som uplne zabudol. Mal som suseda, ktory kazdy vecer cohnil do pivnice z parkoviska stierace, baterku a este aj hlavu rozdelovaca. Jedno obdobie mizli zasterky. Priam az diamantovi komanci.

 8. Veru, vtedy sa majitelia áut báli, že im ukradnú stierače, zásterky alebo puklice. Na krádež samotného auta nikto ani nepomyslel. Ale prišla nová doba.

 9. očan 15. decembra 2021, 6:33.vtedy ak si nedal dolu napr stierače tak na 99% si ich ráno nemal.a aj vtedy sa kradli autá! a lahšie sa prihlasovali cele .

 10. no sudruhovia to teda bola doba Sused udaval suseda Stranicka knizka vzdelavanie deti socialistickou vychovou

  a teraz verite INTERNETU nemodlite sa nechodite do kostola

  to ste dopadli KOMANCI

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -