Pamätáte si na MERKUR, z ktorého sa trpezlivým skrutkovaním podľa návodu dalo postaviť takmer hocičo?

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Dnešné nedeľné večerné prekvapenie – do múzea pribudli ďalšie hodnotné kúsky z čias socializmu. No veď uznajte, nemali ste snáď radi špecialitku, akou bola stavebnica MERKUR? Mal som ju aj ja, akurát z nej nič nezostalo. Ešteže sa nájdu aj ľudia, ktorí takýto krásny kúsok opatrovali ako „oko v hlave“.

Stavebnice boli niekoľko poschodové a s rôznymi súčiastkami či dokonca kompletné skladačky napr. tlačiarne k počítaču DIDAKTIK GAMA.

My od dnešného dňa máme tú jednoduchšiu, zato je vo veľmi dobrom stave a kompletná!

Odznak Vyššej vojenskej prokuratúry v Trenčíne obohatil vitrínu v ktorej sa nachádza tématika ozbrojených zložiek ako Verejnej bezpečnosti, ŠTB a Pohraničnej stráže.

Ďalšími odznakmi do tejto vitríny sú odznaky  PU VB – ide aj v tomto prípade o originály a tak sa kompletizuje celá zbierka vrátane odznaku Múzea ZNB a vojsk MV.

Táto vitrína by nebola kompletná bez tzv. Pomocnej stráže Verejnej bezečnosti. Žltá páska na rukáv a odznaky spolu s medailou sú ucelením zbierky opätovne originálnymi artefaktami.

Do vitríny s fragmentom Berlínskeho múru a exponátov z bývalej Nemeckej Demokratickej Republiky dnes ešte pribudol tzv. stereokotúčik s pohľadmi na východonemecké mesto Drážďany.

Jazdili ste do Prahy po diaľnici D1? Ak áno, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa aj vy zastavili v motoreste 9 Křížú u Domašova, ktorý sa ešte pomerne dlho po Nežnej revolúcii nachádzal na odpočívadle za benzínkou iba niekoľko kilometrov za Brnom. Dnes je namiesto motorestu  v objekte rýchle občerstvenie.

My do zbierky k atlasu ČSSR prikladáme originálny odznak motorestu.

Asi nikoho neprekvapia odznaky vydavateľstva PRÁCA, Červeného kríža a ČSSP.

Odznak Červeného kríža našiel miesto vo vitríne pri sklenených injekčných striekačkách, starých obväzoch, klasickom lekárskom tlakomeri, ortuťovom teplomeri a kovových ihlách, ktorých by sa dnes naľakali nielen pacienti, ale s najväčšou pravdepodobnosťou aj zdravotnícky personál a lekári.

Originálny certifikát k medaile Za zásluhy o obranu vlasti skončil medzi dokladmi, straníckymi knižkami a preukazmi ROH, Zväzarmu a podobne.

Exponáty do Múzea totality pribúdajú prakticky na týždennej báze, teda nestíhame ich prezentovať v novinách. Snáď dlhé zimné večery pomôžu..

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Merkúr je stavebnica, ktorú len tak niečo neprekoná..
    Áno, dalo sa postaviť hocičo.
    Dokonca, ak ste vedeli ako na to aj robot riadení didaktikom.
    Nejaké lego sa môže strčiť.

  2. Mal som v detstve obdobie, kedy táto stavebnica bola u mňa na dennom poriadku. Zložiť niečo, rozobrať, zas zložiť iné, rozobrať. Tak jednoduchá a tak neprekonateľná.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články