Republika Barbados

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Tak teda ďalšia krajina opustila koloniálne impérium Veľkej Británie a stala sa republikou. Daňový raj je štvrtou krajinou, ktorá “odišlo” z pod priameho vplyvu Anglickej kráľovnej a pokúsi sa ísť vlastnou cestou na čele s prezidentom.

Barbados (španielsky „bradatý muž“ – buď podľa portugalského Barbados alebo španielskeho Barbudos, oba značiace “fúzači” podľa figovníkov, ktoré tam majú “bradatý” tvar) je ostrovný štát v Karibskom mori. Leží na náveterných ostrovoch Malých Antíl a je lemovaný koralovými útesmi. Najvyšším vrchom je Mount Hillaby (340 m). Najväčšie mestá sú Bridgetown, Speightstown, Holetown, St. Lawrence a Oistins. Obyvateľstvo tvoria z 80 % černosi, 16 % mulati a 4 % belosi. 65,3 % sú protestanti, 4,4 % katolíci, 12,8 % ostatní a 17,5 % bez vyznania. Podnebie je príjemné, ale od júna do novembra trvá obdobie hurikánov.
Zákonodarný orgán je ľudová komora (28 miest). Barbados je člen OSN, OAS, Commonwealth a CARICOM.
V roku 1518 bol ostrov obsadený Španielmi. V 16.17. storočí o územie súperili Španieli, Francúzi a Angličania. Od roku 1627 je britskou, od roku 1655 korunnou kolóniou. Barbados mal rozsiahlu vnútornú autonómiu; jeho parlament (House of Assembly) vznikol v roku 1639 a je tretí najstarší na západnej pologuli. Roku 1951 bolo zavedené všeobecné volebné právo. V rokoch 19581962 bol súčasťou federácie Západoindických ostrovov (Západoindická federácia, kolónia Veľkej Británie), ale už v roku 1961 získal vnútornú autonómiu. Štát sa stal v rámci Commonwealthu v roku 1966 nezávislým. V čele stojí generálny guvernér, ktorý zastupuje britskú kráľovnú.
Zdroj: Wikipedia.org
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -