Československý legionár Ondrej Horčičák

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Mária Diková, vedúca mestského múzea v Seredi  /18 NOV 2021/

Počas výstavy Legionár – Návrat pomníka legionárov sme získali do zbierky Mestského múzea v Seredi vzácny exponát – dokument z rodinného archívu legionára Ondreja Horčičáka.   V roku 1919 patril medzi ocenených československých vojakov, ktorým bolo udelené vyznamenanie za bojové vystúpenie na Slovensku v období bojov o samostatné Československo.

Z údajov, poskytnutých  VÚA – VHA v Prahe sa v legionárskom spise nachádza aj osobná karta legionára, kde je uvedené, že Ondrej Horčičák sa narodil  v Turzovke v Trenčianskej stolici 30. novembra 1895. Pracoval ako roľník a po vypuknutí 1. svetovej vojny nastúpil ako vojak do služby v rakúsko-uhorskej armáde do 45. pešieho pluku. Zajali ho 31. júna 1915 v obci Doberdo (obec severne od Terstu) v Taliansku. Do česko-slovenských légií v Taliansku vstúpil 27. apríla 1918 v Padule. Zaradený bol do 33. pluku česko-slovenskej légie. V légii slúžil ako strelec, bol vyznamenaný  vojnovým záslužným krížom a z československej armády vystúpil 30. novembra 1919. O udelení morálneho ocenenia vojakovi svedčí dokument (dekrét), ktorý bol darovaný do zbierky múzea.

Dekrét  v talianskom jazyku je evidovaný pod registračným číslom 1521, s hlavičkou Kráľovskej talianskej armády bol vydaný veliteľom Československého zboru z Talianska a bol vystavený vojakovi na základe kráľovského dekrétu z 19. januára 1918 č. 205. Vojnový záslužný kríž bol udelený Ondrejovi Horčičákovi v Bratislave dňa 24. mája 1919. Na dekréte sa nachádza podpis Vrchného veliteľa československých vojsk na Slovensku generála Piccioneho (taliansky generál, veliteľ československých  légií v Taliansku), potvrdený je vtlačenou pečiatkou veliteľstva.

Ondrej Horčičák bol bratom krajčíra Adama Horčičáka, ktorý bol v Seredi veliteľom hasičov v 30. – 50. rokoch 20. storočia. Z rodinného archívu dokument priniesol a daroval do zbierky múzea pán Alexander Horčičák, za čo mu ďakujeme.

 

zdroj: seredskenovinky.sk

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Aj obyčajní slovenskí muži mali životné príbehy, hodné hollywoodskeho filmového spracovania. Škoda, že na väčšinu sa zabudlo. Je len dobré, že občas sa nájde niekto, kto o niekom takom vie a podelí sa o informácie. Inak mega dobrodružný životný príbeh mal aj Móric Beňovský z Vrbového.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články