Župa odštartovala projekt na zlepšenie digitálnych zručností klientov zariadení sociálnych služieb

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

TT SK |MM|  KIRA, inovačná rozvojová agentúra Trnavského samosprávneho kraja, v novembri začala s realizáciou projektu na zlepšenie digitálnej gramotnosti klientok Zariadenia podporovaného bývania v Senici. Lektor a päť stredoškolských študentov, ktorí budú viesť vzdelávanie, sú zo župnej Spojenej školy v Holíči.

„Skvalitňovanie sociálnej starostlivosti patrí medzi naše priority, čoho príkladom je aj vybudovanie prvého Zariadenia podporovaného bývania v Senici. Jeho klientky sú vedené k samostatnému životu v komunite. Vďaka novému projektu postupne zvyšujeme ich digitálnu gramotnosť. Individuálne vzdelávanie klientok v digitálnej oblasti sa bude na týždennej báze týkať používania počítačov, programov balíka Microsoft Office, internetu a oblasti digitálnej bezpečnosti. Želám si, aby sme aj takto prispeli k ich plnohodnotnejšiemu začleneniu sa do spoločnosti, ako aj uplatneniu sa na trhu práce,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Klientky si v zariadení dokážu sami organizovať program dňa a vedia si zabezpečovať stravovanie a ďalšie činnosti spojené s bežným životom a chodom domácnosti. To všetko pod dohľadom a s asistenciou zodpovednej osoby.

Monika Knezovičová, riaditeľka Centra sociálnych služieb v Rohove, pod ktoré Zariadenie podporovaného bývania v Senici organizačne patrí, uviedla, že „už nasťahovaním sa do zariadenia podporovaného bývania dostali naše klientky nový impulz do života. Teraz im aj vďaka digitálnemu vzdelávaniu zvýšime možnosť uplatnenia sa na trhu práce. Zvlášť dôležitá je digitálna bezpečnosť, pretože práve ľudia so zdravotným znevýhodnením sú jednou z najrizikovejších skupín obyvateľstva, ktorá sa môže ťažšie vysporiadať s hrozbami napríklad v podobe kyberšikany.“

Klientky sa naučia vyhľadávať stránky, ktoré im môžu byť nápomocné v bežnom živote, napríklad pri vyhľadávaní cestovného poriadku, predpovede počasia, receptov na varenie alebo pracovných príležitostí. Venovať sa budú písaniu a úprave textov vo Worde či komunikácii cez e-mail.

- Inzercia -

KIRA získala grant na projekt „Podporované bývanie – nový život, nový začiatok“ v rámci grantového programu Nadácie Orange s názvom „Digitálny svet pre každého 2021“. Z rovnakého programu bol podporený aj obdobný projekt OZ SpecialCare, ktorý bol realizovaný v župnom Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb pre dospelých v Seredi.

Jozef Viskupič, trnavský župan

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články