Eduard Heger: Trend demografického vývoja Slovenska je jasný, na nárast počtu seniorov sa pripravujeme už dnes

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
Úrad vlády SR |MM| Predseda vlády SR Eduard Heger dnes navštívil Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický v Košiciach. S jeho predstaviteľmi diskutoval o poskytovaní zdravotnej starostlivosti seniorom, pretože počet klientov v domovoch sociálnych služieb bude neustále narastať.

Rastúci počet seniorov si vyžiada zabezpečenie adekvátnej starostlivosti, ktorú ľudia vo vyššom veku potrebujú. Miest v zariadení pre seniorov nebude dostatok, to vieme už dnes. Zároveň nie je možné, aby sa o seniorov starali ich príbuzní v produktívnom veku, ktorí môžu pracovať a vytvárať hodnoty. Ako povedal predseda vlády, preto už dnes pripravujeme systém tak, aby bolo možné vytvárať miesta pre geriatrickú starostlivosť.

Demografický vývoj berie do úvahy aj Plán obnovy a odolnosti SR. Za sumu 193 miliónov eur vznikne 130 ambulantných sociálnych zariadení a 96 nových pobytových sociálnych zariadení.

Pri zabezpečovaní starostlivosti o seniorov v budúcnosti je podľa premiéra nevyhnutné komunikovať so zariadeniami, ktoré túto starostlivosť poskytujú. „Tieto zariadenia najlepšie vedia, aké problémy ich trápia a čo je potrebné zlepšiť a zefektívniť. Pripomienky dôkladne analyzujeme a vylepšenia neskôr zapracujeme do pravidiel pre tvorbu nových zariadení,“ uviedol Eduard Heger.

Populácia na Slovensku kontinuálne starne. Kým v roku 2002 na našom území žilo 634 000 obyvateľov nad 65 rokov, minulý rok to už bol takmer milión obyvateľov. Podľa výpočtov OECD do roku 2050 stúpne pomer medzi obyvateľmi v dôchodkovom veku a produktívnom veku z 24 % na 54 %, čo predstavuje štvrtý najvýraznejší rast v rámci OECD. Veľmi podobné hodnoty uvádza aj prognóza Eurostatu.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
  1. Heger,ty sa už nemusíš pripravovat na nič,po najbližších volbách po tebe ani pes neštekne.

  2. Budúci dôchodcovia tešte sa, do dôchodku mate daleko.A bude ešte ďalej. Kapitalizmus potrebuje otrokov nie dôchodcov. Arbait mach frai.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -