Renovácia Pamätníka osloboditeľov na Námestí slobody

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Pamätník oslobodenia, ktorý sa nachádza na Námestí slobody v Seredi bol postavený z vďaky občanov mesta sovietskej armáde za oslobodenie v druhej svetovej vojne. Autormi pamätníka sú ing.arch. Krajíček a akad. sochár Draškovič. Ide o kompozíciu v tvare kosáka a kladiva s reliéfom postupujúcej Sovietskej armády. Pamätník bol podľa dostupných informácií odhalený v r. 1973.

Keďže je táto pamiatka dominantou námestia, pri ktorom sa každoročne koná pietna spomienka obetiam 2. svetovej vojny, radnica sa rozhodla pamätník zrenovovať. Vplyvom času, poveternostných podmienok aj zásahom vandalov bol totiž značne poškodený a hlavne jeho spodná časť bola desaťročia v zlom stave.

Kompletnou obnovou prejde podstavec, na ktorom je umiestnená samotná kompozícia. Niektoré časti boli totiž vyštrbené a obklad bol na viacerých miestach opadaný. Realizačnou firmou je spoločnosť Viliam Baloník-PIKVIP zo Serede, ktorá vyšla víťazne z verejného obstarávania so sumou 29 454,- eur.

Práce si vyžiadajú napríklad odstránenie starej obkladovej dlažby, očistenie muriva vysokotlakovou vodou, vybudovanie novej schodiskovej konštrukcie, zhotovenie izolácie, kladenie novej dlažby, vytmelenie a impregnáciu kamenných povrchov. Súčasťou bude aj čistenie, scelenie a hydrofobizácia sochárskych častí pamätníka.

Renovácia „pódia“ je realizovaná s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky a to poskytnutím dotácie vo výške 16 000,- eur.

- Inzercia -

Tieto dotačné finančné prostriedky sú určené na opravu vojnových hrobov a sú poskytované z rozpočtovej rezervy predsedu vlády Slovenskej republiky. Vojnovým hrobom sa rozumie miesto, kde sú uložené ľudské ostatky vojnových obetí, ale aj náhrobok, pamätník či iný pietny symbol alebo pamätné miesto, ktoré pripomínajú vojnovú udalosť.

Základným cieľom poskytovania týchto dotácií je nielen oprava vojnových hrobov, pamätníkov alebo pamätných tabúľ ale aj všeobecné zvýšenie národného povedomia o boji proti fašizmu a boji proti extrémizmu.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články