V nedeľu prechádzame na zimný čas

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

V nedeľu 30. októbra 2021 nastane opäť zmena času. Ručičky hodiniek si presunieme z 03:00 hodiny na 02:00 hodinu.  Každoročná zmena letného a zimného času prebieha pravidelne od roku 1976. Zmena času zo zimného na letný nastáva vždy v poslednú marcovú nedeľu a zimný čas nastáva vždy v poslednú októbrovú nedeľu. Zimný čas je pre naše časové pásmo čas normálny, ten letný bol iba umelo vytvorený.

Striedanie času bolo zavedené najmä za účelom úspory elektrickej energie. Vďaka posunu je denné svetlo k dispozícii dlhšie a tak je znížená potreba svietiť umelým  svetlom. Podľa odborníkov pôsobí striedanie času na ľudí s citlivým organizmom negatívne. Tí majú počas doby aklimatizácie na nový čas problémy s krvným tlakom, bolesťami hlavy, trpia nespavosťou alebo prejavmi úzkosti.

Už niekoľko rokov sa hovorí o zrušení zimného a letného času. Europoslanci 26. marca 2019 schválili v Štrasburgu legislatívny návrh Európskej komisie, ktorým sa malo od roku 2021 končiť striedanie zimného a letného času. Každý členský štát mal možnosť sám rozhodnúť, ktorý čas si ponechá.

Toľko avizované zrušenie striedania letného a zimného času sa ale nateraz odkladá na neurčito. Ako všade aj tu zasiahol COVID a jednotlivé štáty riešili najmä otázku pandémie a zrušenie času išlo do úzadia. K zjednoteniu času údajne do roku 2027 nedôjde.

 

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -