Heger chce na summite EÚ brániť jadrovú energetiku

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
Úrad vlády SR |MM| Slovensko sa bude na dvojdňovom summite EÚ v Bruseli zasadzovať za ďalšie používanie jadrovej energetiky a za zachovanie jadra v národnom energetickom mixe i v rámci politiky zameranej na zmiernenie dopadov klimatických zmien. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger pred zasadnutím Európskej rady.

Hlavnými témami dvojdňových rokovaní šéfov štátov a vlád členských krajín EÚ sú nárast cien energií, očkovanie proti ochoreniu COVID-19, dodržiavanie zásad právneho štátu, obchodná politika, ale aj klimatické otázky, migrácia a digitalizácia.

Vklad Slovenska do diskusie o cenách energií je vo viacerých rovinách. Navrhuje napríklad zadefinovať minimálne množstvo zásob plynu v zásobníkoch na území Únie.

„Ponaučenie je o tom, že treba mať zadefinovaný a garantovaný minimálny objem, ktorý zabezpečí dostatok plynu aj počas silnej zimy,“ povedal Heger. Dodal, že Ukrajina má veľké zásobníky – do 30 miliárd metrov kubických – a SR je pripravená využiť svoje tranzitné možnosti a byť dôležitým hráčom v EÚ pri riešení energetickej krízy.

Počas diskusií lídrov o energetike chce premiér klásť dôraz na jadro, lebo je to stabilný zdroj energie. „Je nevyhnutné, aby jadro bolo súčasťou diskusií. Bez toho to nejde. Na druhej strane nechceme spájať energetickú krízu s klimatickými zmenami, pretože ide skôr o krátkodobý problém,“ konštatoval Heger.

Z hľadiska cenotvorby je podľa neho dôležité v energetickom mixe ceny nastaviť tak, aby boli zvýhodnené zdroje energie, ktoré sú nízkouhlíkové a jadro takým zdrojom je.

V oblasti migrácie vyjadril podporu Litve, Lotyšsku a Poľsku a odsúdil postup Bieloruska, ktoré zneužíva migrantov v podobe hybridných útokov na EÚ. Dodal, že Slovensko podporuje posilnenie fyzickej ochrany vonkajších hraníc Únie, a to aj za pomoci moderných technológií používaných na hraniciach.

Heger pripomenul, že pandemická situácia je v niektorých krajinách EÚ vážna, najmä tam, kde je nižšia miera zaočkovanosti, čo je aj prípad Slovenska, zároveň však dodal, že Slovensko má situáciu pod kontrolou. Vyslovil sa za prísnejšiu kontrolu hoaxov a dezinformácií, kde vidí potrebu užšej spolupráce so sociálnymi sieťami.

Diskusiu o právnom štáte v súvislosti so sporom medzi Európskou komisiou a Poľskom premiér vníma v rovine, že tento spor treba viesť na báze dialógu a možno najlepšie „za zvretými dverami“,  kým sa nepodarí nájsť správne riešenie.

Heger na záver uviedol, že poďakoval nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, pre ktorú je to posledná účasť na summite EÚ, za to, že Nemecko bolo motorom európskej integrácie a ekonomickej prosperity.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Je zaujímavé,že každý rozpráva,že aká čistá je jadrová energia.Viete prečo nechce Nemecko jadrove elektrárne?.Nemaju kde skladovať jadrový odpad.Je to kolosálny problém,u nás nie?alebo sa to len jednoducho zamlciava.

  2. Pre @Anonym 23. októbra 2021, 10:04
    Z pohladu emisii co2 je jadro ciste, preto sa oznacuje ako cista, aj ked je len cistejsia zo spinavych. Stale je to najlepsie „mensie zlo“. Jadrovy odpad sa na slovensku spaluje/lisuje a skladuje v mochovciach. Donedavna sa dovazal zo zahranicia ci tomu uz dali stopku netusim…
    spalovna: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106014/nova-spalovna-radioaktivneho-odpadu-dostala-od-budajovho-rezortu-zelenu.aspx
    dovoz: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106196/ake-zmeny-prinesie-zakaz-dovozu-zahranicneho-radioaktivneho-odpadu.aspx

  3. Odstránenie jadrovej energie a presadzovanie elektroáut je debilita,Nemecko ide vždy na hranu, náhradu majú v plynových elektrárnach, Francúzsko presadzuje jadro,ekoteroristi básnika o zelenej energie, ktorá nie je stabilná,EK navrhuje povinné kupovanie emisných povoleniek pre obyvateľov, ktorých menovitosti produkujú vysoké emisie, ktorí majú staršie autá a tiež produkujú vysoké emisné znečistenie

  4. Anonim 13:07 Ak má Nemecko náhradu v plynovich elektrárňach potom je jasne kto hra špinavú hru s plynovodom nordstream. Rusko to nie je. Rusko potrebuje plyn predávať.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články