Vicepremiérka Remišová: Zlepšujeme sociálne služby v regiónoch, z 26 miliónov eur podporíme aj ochranu detí, či budovanie jaslí

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MIRRI |MM|  Pomáhame zlepšovať kvalitu sociálnych služieb v regiónoch. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vyhlásilo novú výzvu za takmer 26 miliónov eur z programu IROP na podporu sociálnych služieb, vrátane jaslí a komunitných zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

„Kvalita a dostupnosť sociálnych služieb je jedným z priamych ukazovateľov kvality života ľudí v regiónoch. Pandémia zvýraznila problémy vo viacerých oblastiach, jednou z nich je aj sociálnoprávna ochrana detí a mladistvých. Preto sme v rámci programu IROP, ktorý je určený na priamu podporu regiónov, vyčlenili 26 miliónov eur práve na lepšie sociálne služby. S tým úzko súvisí zvýšená potreba moderných a kvalitne vybavených priestorov, v ktorých sú tieto služby poskytované,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová, ktorej rezort riadi Integrovaný regionálny operačný program IROP.

Šancu uspieť vo výzve majú projekty výstavby, rozširovania či modernizácie a zabezpečenia energetickej úspornosti budov komunitných zariadení sociálnych služieb, vrátane jaslí, sociálnoprávnej ochrany detí aj sociálnej kurately. Poskytovatelia týchto služieb sa ďalej môžu uchádzať o zdroje z eurofondov na ich zariadenie. Žiadať môžu tiež o príspevok na nákup automobilov, ktoré sú potrebné pre poskytovanie sociálnych služieb priamo v teréne.

Oprávnenými žiadateľmi o podporu z výzvy sú obce, mestá, samosprávne kraje a právnické osoby nimi zriadené a tiež iní neziskoví poskytovatelia týchto služieb, napríklad cirkvi, občianske združenia a ďalší. Výzva je určená pre celé Slovensko a medzi úspešné projekty sa v nej rozdelí takmer 25 830 000 eur. Maximálna a minimálna výška príspevku nie sú vopred určené.

„Z eurofondov chceme podporiť naozaj moderný prístup k sociálnej starostlivosti. Podmienkou poskytnutia podpory z eurofondov je, aby išlo o zariadenia komunitného typu, kde sa klienti budú cítiť bezpečne, kde majú kvalitnú starostlivosť a všetky podmienky pre osobnostný rozvoj, či už ide o deti, mládež alebo seniorov. Pokiaľ ide o deti, podporíme tiež také aktivity, ktoré  umožnia ich návrat či zotrvanie v rodine alebo pomôžu rodičom lepšie zosúladiť rodinný a pracovný život,“ uviedla Remišová.

Komunitné sociálne služby umožňujú ľuďom plnohodnotný život v komunite, bez ohľadu na ich vek, materiálne, zdravotné a iné znevýhodnenie. Poskytujú sa terénnou formou v domácom prostredí, ambulantne alebo pobytovou formou v zariadení sociálnych služieb s charakterom rodinného bývania (v bytoch alebo rodinných domoch).

V aktuálnom programovom období 2014 – 2020 išlo na podporu poskytovania sociálnych služieb z IROP už takmer 59 miliónov eur. Financie sa rozdelili medzi vyše stovku úspešných projektov.

Podporu takmer 1,4 milióna eur získala napríklad Trnavská arcidiecézna charita. Z prostriedkov IROP zlepší a rozšíri služby svojho zariadenia, ktoré pomáha ľuďom bez domova už od roku 2012. Eurofondy umožnia nízkoprahové denné centrum zrenovovať, rozšíriť a tiež zlepšiť služby pre ľudí bez domova.

Ďalším príkladom rozvoja sociálnych služieb vďaka podpore z IROP je denný stacionár pre seniorov so zdravotným postihnutím v Moravanoch nad Váhom (okr. Piešťany). Obec získala z programu na jeho zriadenie viac ako 256 000 eur. Bezbariérové zariadenie, ktoré seniorom poskytne rôzne spoločenské a vzdelávacie aktivity, ale aj možnosť stravovania, by malo svoje brány otvoriť začiatkom budúcoročného leta.

Doterajšie výzvy pomáhajú tiež budovať nové detské jasle. To uľahčí návrat matiek do práce po pôrode a zlepší ekonomické podmienky mladých rodín. Napríklad v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto vzniknú vďaka podpore takmer 917 000 eur z IROP do jari 2023 jasle pre 20 detí. Súčasťou objektu bude aj kuchyňa a ďalšie potrebné vybavenie a tiež zelený areál s ihriskom.

 

Najnovšiu vyhlásenú výzvu nájdete na:

SEKCIA PROGRAMOV REGIONÁLNEHO ROZVOJA – Výzvy na predkladanie ŽoNFP – Výzva na predkladanie ŽoNFP na podporu poskytovania nových a existujúcich sociálnych služieb, zariadení starostlivosti o deti do troch rokov veku dieťaťa a sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v zariadeniach na komunitnej úrovni, kód výzvy: IROP-PO2-SC211-2021-78 – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (mpsr.sk)

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. Budovanie jaslí, všetko tu bolo všetko sa rozkradlo. Pani Remišova si buduje politiku ohlupovanie.

  2. Slovensku vladne zlodejska zgerba aká tu ešte nebola, že vraj nové jasle všetko tu bolo. Zgerba co prišla po komunistoch všetko rozpredala a teraz sa hrajú na spasiteľov že vraj vybudujú nové jasle, lebo jasle čo boli postavené za komušov boli sprivatizovane hajzel bandou. Pani Remišova nerozumiete politike a už vôbec nie ekonomike zlodeji majú viac rozumu ako vy. Svojho času začala vládnuť pani Radičova, keď pochopila ze zlodeji chcú zneužiť jej ženskosť na rozkradanie štátu ukončila svoje vladnutie. Jednoducho povedané somári si mysleli ze radičova nemá rozum že ju ogabú. Pan Sulik nesiaha radičovej ani po členok je to chudak nerozumie politike a už vôbec nie ekonomike.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články