Základné pravidlo na ceste. Vidieť a byť videný, platí pre všetkých !

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

KR PZ Trnava |MM|  Pripomíname všetkým účastníkom cestnej premávky, že je na čase zmeniť spôsob jazdy resp. presun a pohyb po vozovke.

Vodiči, cyklisti a motocyklisti
➡️ jazdu prispôsobte aktuálnumu počasiu
➡️ stavu vozovky
➡️ svojim schopnostiam
➡️ zvýšte opatrnosť za zníženej viditeľnosti, počas hmly, dažďa
➡️ správajte sa zodpovedne a dostatočne na ceste predvídajte
➡️ nepreceňujte svoje schopnosti
➡️ dodržiavajte zásadu vidieť a byť videný.

Chodci, kolobežkári
➡️ správajte sa zodpovedne a dostatočne predvídajte
➡️ dodržiavajte zásadu vidieť a byť videný
➡️ vstupujte na priechody až potom, čo si overíte situáciu na ceste
➡️ vstupujte a prechádzajte cez cestu iba v nevyhnutných prípadoch
➡️ kolobežkári – dbajte na zvýšenú opatrnosť voči ostatným účastníkom premávky.

Začínajúcim vodičom pripomíname, že v hmle dokážete zvýšiť bezpečnosť na cestách aj tým, že si zapnete predné a zadné hmlové svetlá.

Skúsenosti z policajnej praxe naznačujú, že vodiči nie vždy adekvátne zareagovali najmä na zhoršenú viditeľnosť a mokré vozovky. Vodiči zle odhadli vzdialenosť, niektorí precenili svoje schopnosti a aj v miernych zákrutách dostatočne neprispôsobili rýchlosť svojim schopnostiam a stavu vozovky. Úlohu pri nehodách zohrala aj únava a v niektorých prípadoch aj alkohol za volantom. Okrem toho, že vodiči musia rátať v tomto ročnom období s častejšími hmlami, mokrými vozovkami a zníženou viditeľnosťou, častou príčinou nehôd býva popadané lístie na cestách, ktoré pôsobí ako námraza. Vodiči musia rátať aj s tým, že im môže náhle vbehnúť do cesty divá zver. Opatrnosť treba zvýšiť aj v prípade, že sa na vozovke nachádza vrstva blata, po zbere plodín. V takomto prípade odporúčame ihneď kontaktovať príslušného správu komunikácie, príp. číslo 158.

POZOR CHODCI A CYKLISTI
Najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky, t.j. chodcom a cyklistom opäť pripomíname, aby nepoľavili vo svojich zásadách a na cesty vstupovali tak, aby ich bolo čo najviac vidieť. Reflexné prvky a oblečenie je to, čo môže zabezpečiť, že ich ostatní včas uvidia.

 

https://www.facebook.com/KRPZTT/videos/4792766707424507

 

 

- Inzercia -
- Inzercia -
  1. Neviem nezabudol niekto na motorkárov bohužiaľ sú prehliadnutelni. Motorkár by mal mať na svojom odeve reflexnú vestu. Motorkár odetý v čiernom je pohroma na ceste.

  2. a hlavne si treba zapnúť stretávacie svetlá! v režime AUTO svieti len DRL v predu.super ked na dialnici dobehneš taketo auto za dažďa. argument šoféra.”šak mám zapaté AUTO.”

  3. Bohuš, režim AUTO za normálnych okolností vďaka senzoru zapne stretávacie svetlá. Takže ak ti tvrdil, že má AUTO, buď to má nefunkčné alebo mal len denné svietenie, resp. LED.

  4. Anonym 7. októbra 2021, 16:00.za dažďa a v šere veľa automobilov nesvieti. Skús sa na to zamerať koľko áut svieti za dažďa alebo hmly DRL.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -