Poslanci parlamentu podporili triedenie a recykláciu odpadov

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MŽP SR  |MM|   Národná rada Slovenskej republiky dňa 30.09.2021 schválila dôležitú novelu zákona o odpadoch, ktorá uprednostňuje triedenie a recykláciu odpadov pred spaľovaním. Nová legislatíva zakazuje spaľovanie odpadu, ktorý môže byť zhodnotený iným spôsobom a tiež skládkovanie potravinového odpadu z veľkoobchodných či maloobchodných prevádzok. Za novú legislatívu zahlasovalo 79 poslancov.

Slovensko má cieľ dosiahnuť do roku 2025 60 %-né triedenie a recyklovať aspoň 55 % všetkého komunálneho odpadu, pričom do roku 2030 nesmie na skládkach skončiť viac ako 10 % komunálneho odpadu. Podľa slov ministra životného prostredia Jána Budaja je dôležité zamerať sa na triedený zber, materiálové zhodnocovanie a odklon od skládkovania. „Dnes parlament prijal konkrétne opatrenia, ktoré smerujú k výraznému zníženiu skládkovania,“ zdôraznil minister Ján Budaj.

„Našimi zákonmi zlepšujeme mieru separácie odpadov a pomáhame životnému prostrediu na Slovensku. Pevne verím, že v budúcnosti nájdeme v našich lesoch čoraz menej plastov a že naša príroda bude čistejšia,“ vyhlásil poslanec hnutia OĽANO a člen Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Tomáš Šudík.

Novela zákona o odpadoch, ktorú dnes schválili poslanci, uprednostňuje materiálové zhodnotenie odpadu pred spaľovaním a zakazuje spaľovať ten odpad, ktorý môže byť ešte zhodnotený, resp. recyklovaný v dostupnom zariadení. Na skládkach odpadov už nebude môcť skončiť ani biologicky rozložiteľný odpad z veľkoobchodu, maloobchodu a distribúcie. Zákaz skládkovania potravinového odpadu je navrhnutý od 1. januára 2023.

Celosvetovým problémom je aj textilný odpad. Na Slovensku sa zatiaľ vyzbiera minimálne množstvo textilu, ktoré sa nasledovne opätovne použije, alebo recykluje a využije sa na iný účel. Nepotrebné oblečenie putuje priamo do čiernych nádob na zmesový komunálny odpad a končí na skládke odpadov. Novela zákona o odpadoch z dielne MŽP pripravuje podmienky na separovaný zber textilu od začiatku roku 2025.

- Inzercia -
- Inzercia -
  1. Preto 2025,lebo dovtedy treba vybudovať zariadenia na spracovanie. Keby to zaviedli teraz, nevedia textil, v takom objeme ako vzniká, spracovať.

  2. ano p.budaj recyklujeme,len potom pride velke smetiarske auto na…be vsetky smetiaky do jedneho priestoru auta a je zrecyklovane,ak by takuto vec spravila firma v rakusku tak pokutu budu splacat este deti majitela firmy.

  3. V obci bol aj zber starého textilu, dvakrát do roka po obci veľkokapacitný kontajner zber starého nábytku a elektrospotrebičov.Zrazu neboli v obci prostriedky a občania si musia odvozu zabezpečiť sami. Potom sa čudujeme, že sú čierne skládky. V jednom dokumente sa píše, že základom čiernych skládok, je zle organizovaný zber odpadov obcou alebo mestom a podstatná je vzdialenosť a dostupnosť úložiska.

  4. Na Slovensku je málo odpadu, ešte sa aj dováža zo zahraničia v Seredi o tom niečo vieme. Bol by som rad keby pán Budaj, navštívil Sereď a položil zopár otázok vedeniu mesta v priamom televíznom prenose. Prizvať ešte tak pani prezidentovu ved tiez bola odborníčka na odpad. Redakcia by to mohla zorganizovať.

  5. Ze vraj človek je najmúdrejšíe stvorenie na tejto planéte, tak prečo sme stále bližšie k sebazničeniu a vôbec zničeniu života, na tejto planete.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články