Polícia radí: Čo robiť ak vám cestu skríži zver

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Prezídium PZ SR |MM|  K jesennému obdobiu neodmysliteľne patrí aj lesná či poľná zver. Objavuje sa pri cestách najčastejšie v ranných a podvečerných hodinách. Predísť stretu s divou zverou na ceste je niekedy veľmi náročné. Zvieratá sa správajú nepredvídavo a ostražitosť i bezpečná jazda nemusí stačiť. Polícia prináša niekoľko rád, ako sa zachovať v situácii, keď vodičom vybehne pred auto zver, i to, čo robiť, keď sa tak stane.

 

Vodiči by mali byť na miestach, kde je veľká pravdepodobnosť, že sa zver na ceste objaví, mimoriadne opatrní. Obozretnosť je namieste najmä pri prejazde niektorých úsekov ciest, najmä tých, ktoré sú označené aj príslušnou dopravnou značkou upozorňujúcou na zvýšený výskyt zveri, ale aj ak cesta vedie cez lesný porast a riziko vzniká aj pri vodných tokoch. V týchto úsekoch odporúčame, obzvlášť za zníženej viditeľnosti, jazdiť pomalšie a predvídavo.

Práve predvídavosť je najlepšou prevenciou pred zrážkou so zverou. V tejto súvislosti platí nepísané pravidlo, že ak vyjde na cestu jeden kus, takmer určite budú za ním nasledovať ďalšie. Ak zviera zbadáte včas, nikdy ho neoslepujte blikaním či diaľkovými svetlami. Mohli by ste ho vyľakať a situáciu ešte zhoršiť. Radšej zastavte auto a trúbte.

Ak sa už zviera dostane na vozovku, nesnažte sa mu vyhnúť vo vysokých rýchlostiach. Následky šmyku totiž môžu byť oveľa horšie ako samotná zrážka so zvieraťom, to platí najmä pri jazde po diaľnici.

Ak sa vodičovi zrážke so zverou nepodarilo vyhnúť, je povinný nahlásiť udalosť na políciu prostredníctvom linky 158. Lesná zver je majetkom užívateľa daného poľovného revíru, ktorému takouto udalosťou vznikla škoda. Polícia užívateľa poľovného revíru o nehode vyrozumie a v spolupráci s ním zabezpečí odstránenie prekážky a sprejazdnenie cesty. V žiadnom prípade neodporúčame zrazenú zver zobrať so sebou, pretože by ste sa tak mohli dopustiť trestného činu pytliactva.

 

Vlani v septembri skrížila cestu zver 12 vodičom, dvaja sa zranili ťažko a deviati ľahko. V októbri bolo takých nehôd 13 s jedným ťažkým a šiestimi ľahkými zraneniami. V týchto dňoch sme už podobné prípady zaznamenali. Jazdite opatrne a dávajte na seba pozor.

 

- Inzercia -
- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -