Vicepremiérka Remišová: Profesionálnym a bezkorupčným riadením šetríme v nákladoch na štátne IT vyše 72 miliónov eur

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MIRRI |MM|  Šetríme peniaze daňových poplatníkov. Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR sa darí výrazne znižovať náklady na prevádzku štátnych informačných systémov a  napĺňať ambíciu transparentného a funkčného štátneho IT bez korupcie. Vďaka konkrétnym krokom v oblasti informatizácie ušetrí rezort pod vedením ministerky Veroniky Remišovej viac než 72 miliónov eur. Najviac ministerstvo ušetrilo efektívnym výberom nového dátového centra pre Národnú agentúru pre sieťové a elektronické služby (NASES).

„Klientelizmus dostal po mojom nástupe jasnú stopku. Bývalá vláda sa snažila narýchlo, mesiac pred parlamentnými voľbami, zrealizovať zaobstaranie zvyšku budovy dátového centra na Kopčianskej ulici v Petržalke. Cena nehnuteľnosti mala dosiahnuť 39,2 milióna eur s DPH. Keď som nastúpila do úradu, pripravená zmluva ma už čakala na stole. Po dôkladnom posúdení zámeru sme sa rozhodli nové priestory pre datacentrum nekupovať,“ povedala Remišová s tým, že jej rezort našiel iné a oveľa výhodnejšie riešenie. „Dátové centrum NASES presúvame z priestorov súkromnej spoločnosti a od konca roka 2021 bude sídliť v dátovom centre Slovenského plynárenského priemyslu v Bratislave. Presunom sa  významne zvýši bezpečnosť celého systému a štát získa kontrolu nad svojou kritickou infraštruktúrou. Prenájmom priestorov od SPP navyše ušetríme 5 miliónov eur za desať rokov,“ vysvetlila. Celkové úspory na  datacentre tak dosiahnu 44,2 milióna eur.

Ďalšiu významnú úsporu sa MIRRI SR podarilo dosiahnuť vyrokovaním nových podmienok s dodávateľmi služieb. „Zvyčajne to býva v biznise tak, že dodatkami k existujúcim zmluvám sa ceny navyšujú. Nám sa podarilo dosiahnuť pravý opak. Iba s jedinou firmou, ktorá pre nás robí tri projekty, sme vyrokovali nižšie sadzby až o 15 %, čím sa ušetria 4 milióny eur. U dodávateľa, ktorý zabezpečuje prevádzku portálu Slovensko.sk, sa nám podarilo znížiť cenu o ďalších 1,2 milióna eur.

Na základe auditov tiež došlo k prepracovaniu niektorých projektov. „Dávame preč vatu – teda to, čo bolo v projektoch navyše a čo v skutočnosti nepotrebujeme. Takto sme zefektívnili Centrálny manažment riadenia kybernetickej bezpečnosti verejnej správy či Národný systém riadenia incidentov. Šetríme náklady spojené s dodávkou sieťovej infraštruktúry, prepracované projekty prinášajú viac benefitov a výsledkom je úspora ďalších 1,2 milióna eur.“

K efektívnemu financovaniu projektov prispel vznik štátnej akciovej spoločnosti Slovensko IT. „V minulosti bol štát takmer úplne odkázaný na dodávky IT riešení od súkromných firiem. Vďaka štátnemu domu Slovensko IT sa otvorila cesta nielen k flexibilnejšej a efektívnejšej tvorbe informačných systémov, ale tiež ku konkrétnym úsporám. Vďaka tomu, že nám niektoré služby zabezpečuje vlastná firma, šetríme 5,6 milióna eur,“ uviedla ministerka s tým, že toto riešenie je jednoznačne lacnejšie. Ide o projekty Konsolidovaná analytická vrstva a modernizácia Ústredného portálu verejnej správy – Slovensko.sk.

Ministerstvo informatizácie tiež začalo naplno plniť úlohu kontrolného dohľadu nad IT rozpočtami ostatných rezortov. „Pri tvorbe štátneho rozpočtu na rok 2022 sme vďaka kontrole zo strany MIRRI SR zoptimalizovali požiadavky iných rezortov na nákup licencií, prevádzku a na rozvoj IT systémov, čím sa dosiahla celková úspora 16 miliónov eur,“ doplnil štátny tajomník Ján Hargaš.

„Za rok a pol sme dokázali výrazne zefektívniť financovanie štátnych informačných systémov. Profesionálnym a bezkorupčným riadením sme ušetrili vyše 72 miliónov eur, ktoré môžeme použiť na budovanie skutočne fungujúcich riešení pre občanov, nových digitálnych služieb, odborného personálu alebo do zvyšovania kybernetickej bezpečnosti. Doba netransparentných zmlúv, nadhodnotených projektov a úplatkov v škatuliach od šampanského, ako o tom vypovedajú viacerí obvinení, je preč,“ dodala na záver vicepremiérka Remišová.

 

uspory IT_27092021

prezentácia_šetrenie

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články