Meno máme len jedno. Nesie ho aj moja firma. A to zaväzuje.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Na základe telefonického dohovoru sme sa stretli s podnikateľom Milošom Hrachom v kaviarni. Bolo to nutné, ďalší človek sa totiž musel brániť proti anonymným útokom v diskusii a svoju česť chrániť cez zákon.

Nebudeme sa tváriť, že sa nepoznáme, preto – aký si mal deň a večer, keď na teba útočili anonymní diskutujúci?

Smutný. Celá rodina sme ho strávili pri internete sledovaním anonymných príspevkov, v ktorých sa mne neznáme osoby snažili mne osobne a firme ublížiť. Následne som sa rozhodol podať  trestné oznámenie na polícii.

Žiaľ, asi muselo prísť k situácii, kedy aj ty budeš postupovať razantne a spoľahneš sa na kompetentné orgány, že budú konať.

Dlho som sa snažil ignorovať anonymné urážky a nepodložené ohováranie aj tu v diskusii, no všetko má svoje hranice. Asi pred mesiacom to bolo za čiarou.

Bol si niekedy podozrivý z trestnej činnosti, obvinený, alebo trestaný?

Nie, nikdy. S každým sa snažím vyjsť podľa možnosti slušne a korektne. Na podvody alebo iné porušovanie zákonov nie som odkázaný.

Miloš, začínal si pred dvadsiatymi rokmi ako obkladač. Dnes patríš medzi úspešných podnikateľov nielen v Šintave, ale celom regióne.

Ľudia si určite spomenú na moje začiatky. Boli ťažké a hlavne o nekonečnej manuálnej práci. Tisíce metrov štvorcových položených dlažieb a obložených stien. Chcel som a snažil som sa robiť kvalitne. Pochádzam zo stavbárskej rodiny a kto sa živí rovnako, vie o čom hovorím. Obaja dedovia, otec, strýko aj krstný boli murári, alebo k stavbárčine mali blízko. Aj ich skúsenosti, znalosti a rady mi veľmi pomohli. Niektorí dokonca ešte stále priemo v mojej firme  pracujú.

Od obkladača k takejto firme je ďaleko, nie?

Pozri sa, aj ty si niekedy začínal a nezostal si pri malých reklamách a vizitkách na zákazku. Aj ja som rýchlo pochopil, že zarobené peniaze nemusím preflákať, ale môžem ich postupne investovať, urobiť si vlastnú firmu a robiť vo väčšom.

Áno, poznám to. Niekedy stačí zmysluplne investovať peniaze a postupne sa rozširovať. Hlavne sa treba odlíšiť od iných, od konkurencie.

V stavebníctve je konkurencia veľká. Ja som stavil na kvalitu. V malom, aj vo firme, ktorá sa postupne rozrastala. Kúpil som pozemok a vybudoval to, čo som považoval za potrebné k rozvoju firmy.

Vlastníš známu požičovňu profesionálneho náradia, techniku, budovy, ktoré aj prenajímaš.

Áno, ale všetko bolo postupné, nič nebolo naraz a zadarmo. Za všetkým sú nekonečné hodiny práce, rozmýšľania ako čo najefektívnejšie ďalej. Ako si spomenul, napríklad požičovňa. Rozširovanie firmy prinieslo potrebu vlastniť profi náradie a techniku. S amatérskym náradím kvalitnú prácu včas neurobíme. A nie všetko náradie je potrebné stále. Prečo by malo stáť niekde v skrini, keď môže slúžiť viacerým? Preto požičovňa.

Postupný nákup nákladných áut a stavebných mechanizmov bol tiež nutný a priniesol ho vývoj a rozširovanie firmy. Náročné zákazky a termíny. A aj táto technika v čase kedy nie je využitá priamo na stavbách realizovaných našou firmou, pomáha iným stavebníkom. Je to jeden zo zdrojov príjmov firmy.

A budovy? Nemať vlastné priestory by pre stavebnú firmu bolo zvláštne. Nárastom techniky stúpajú aj náklady na ich uskladnenie a parkovanie. Nikdy sa netrafíš úplne presne a niekedy sa podarí aj kúpa priestorov, ktoré je následne možné využiť aj na prenájom. A ten je ďalším zdrojom príjmov firmy.

To je ozrejmenie hlavne pre podnikateľov pochopiteľných súvislostí. Čo podľa teba môže spôsobiť spomenuté komentáre  v diskusiách?

Možno závisť? Rešpektujem, že nie každý sa rozhodne podnikať, sú ľudia, ktorí pre svoje pohodlie sú radšej zamestnancami. Aj to má výhody. Nemusia stále rozmýšľať, či bude mať firma prácu aj zajtra, alebo o mesiac. To je na vlastníkovi. A to je v podnikaní najťažšie. Ako som už spomenul, konkurencia je veľká.

A niekedy možno skutočne pomôže aj šťastie, či rozumne investované zarobené peniaze.

Áno, mojej firme naozaj dnes zarábajú aj nami postavené budovy, ktoré prenajímame.

Dobrým nápadom a  investíciou bol aj  Fahr park v Dolnej Strede, nie?

Objekt ako Fahr park bol tak trochu mojim snom. Je to veľký objekt a aj tam niektoré priestory prenajímame. Tento projekt z časti robím so spoločníkom. Skladujem tam stavebné materiály a recyklujeme to, čo v minulosti končilo na skládkach. Rozdrvená stavebná suť, použité betóny a iný materiál vykúpime, recyklujeme a vraciame späť do obehu. Nie sme sami, no sme najlacnejší. Nevidím dôvod zvyšovať ceny tam, kde to vychádza aj pri cenách prijateľných pre stavebníka aj firmu. A šetríme životné prostredie. Aj to je v súčasnej dobe dôležité.

Výstavba rodinných domov je dobrou referenciou a spokojný zákazník je na nezaplatenie, nie?

Naše realizácie vidím denne hlavne v našom regióne. A to zaväzuje. Nie sme firma, ktorá niekde na východe urobí nekvalitnú prácu a dúfa, že sa na na to zabudne. Dnes sa mladé rodiny zadlžujú na celý život a chcú teda kvalitnú prácu. Bývať a podnikať v regióne je tiež zárukou, že práca nebude odfláknutá. V dome či byte človek žije, býva a teda trávi veľa času. Chce ho teda mať kvalitný a podľa svojich predstáv.

Myslím si, že aj zvolený názov firmy veľa napovedá.

Celý život robím a podnikám pod svojim menom a to nesie aj moja firma. Meno máme len jedno. Záleží mi na ňom, budujem ho a chránim.

A čo záujmy, relax, oddych?

Rybačka. Jednoznačne pobyt pri vode. S kamarátmi, známymi a samozrejme s rodinou. Tam relaxujem a to je to, čo mi dodáva energiu.

Na sociálnych sieťach zdieľaš veľa fotografií z rybačky. Čo s rybami, ktoré chytíš?

Už som povedal, že na rybačke relaxujem. Nie je cieľom chytiť rybu na večeru a tak všetky  ryby samozrejme púšťam späť do Váhu.

Ako ďalej?

Oslavujem  40 rokov. A snažím sa rovnako, ako na začiatku podnikania. Pomáham dedine tam, kde to je potrebné a kde môžem. Chcem, aby po nás niečo zostalo. Niečo pekné a hodnotné. A verím, že to dobré uspeje a potlačí zlo. Máme ďalšie dieťa, páči sa mi tu a v Šintave som doma. Tak to zostane.

Ďakujem za rozhovor.

Zdroj foto: FB

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články