Najviac nákaz COVID-19 priniesli dovolenkári z Chorvátska

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

ANALÝZA VÝSKYTU COVID-19 ZA MESIACE JÚL A AUGUST 2021

ÚVZ SR |MM|  V júli a auguste 2021 sme zaznamenali spolu 4162 pozitívne testovaných prípadov. Z toho importovaných nákaz bolo 27 %. V letných mesiacoch bolo celkovo potvrdených 1173 prípadov spôsobených delta variantom, z toho 397 u importovaných prípadov, 48-krát išlo o súvis s importovaným prípadom. V ostatných prípadoch bola cestovateľská anamnéza negatívna.

V analýze výskytu COVID-19 za mesiac júl a august od Adriány Plškovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici sa ešte dozviete, z ktorých krajín to bolo najčastejšie, aj v ktorých vekových skupinách bolo najviac pozitívnych prípadov:

 

Importované nákazy:

Z celkového počtu 4162 prípadov bolo 1132 importovaných, čo je 27 %. Pozitívne osoby prichádzali z celkovo 25 krajín.

Najviac importovaných nákaz bolo z krajín:

Chorvátsko: 214 (72-krát delta variant)

Španielsko: 73 (57-krát delta variant)

Česko: 65 (23-krát delta variant)

Grécko: 56 (16-krát delta variant)

Spojené kráľovstvo: 45 (28-krát delta variant)

Cyprus: 27 (12-krát delta variant)

Z ostatných krajín 1 až 3 prípady.

V júli a auguste 2021 bolo celkovo potvrdených 1173 prípadov spôsobených delta variantom, z toho 397 u importovaných prípadov, 48-krát išlo o súvis s importovaným prípadom.

V ostatných prípadoch bola cestovateľská anamnéza negatívna.


Klinické formy ochorení:

Bezpríznaková: 934-krát (22 %)

Respiračná: (bolesti hrdla, nádcha, kašeľ) 2595-krát (62 %)

Febrilná: 404-krát (10 %)

Senzorická: 79-krát (2 %)

Črevná: 18-krát (1 %)

Pľúcna: 29-krát (1 %)

Ostatné (kardiálna, neurologická, kĺbna a pod.): 103-krát (2 %)

V posledných týždňoch sa počet infikovaných osôb mierne zvýšil, vrátane reprodukčného čísla. Vývoj situácie ovplyvní najmä správanie sa ľudí: dodržiavanie nastavených opatrení v rámci krajiny a po príchode zo zahraničia a zvyšovanie proporcie zaočkovaných osôb.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
 1. A zas očkovanie.V DSS Ubľa je ohnisko nákazy a všetci sú tam zaočkovaní.Kde soudrzi udelali chybu?

 2. Este 15.maja som v clanku

  https://www.seredonline.sk/2021/05/15/vratime-sa-aspon-k-cestovaniu-po-kontinente/

  napisal:

  „Najväčším rizikom šírenia nielen koronavírusu, ale každej nákazy, sú medzinárodné tranzitné letiská na ktorých sa v priebehu dňa a vlastne stále stretajú ľudia skutočne zo všetkých kútov sveta. Práve tu je možné infikovanie a roznesenie infekcie v horizonte hodín kdekoľvek na Zemi.

  S najväčšou pravdepodobnosťou leto bude netrpezlivými ľuďmi “rozcestované” a najviac ako obyčajne smerom do Chorvátska. Hlavne dovolenky chtiví ľudia pravdepodobne uprednostnia oddych pred rizikom nákazy a hlavne opätovného prinesenia možno aj nových mutácií do populácie. Nestálo by za úvahu aj tento rok cestovanie na dovolenky obmedziť na minimum, aby sme možno už o rok cestovali bezpečne a po celom svete?“

  Prosim, nezamyslajte sa nad tym, kto, kedy a co planoval. Nikto neplanoval nic, len zopar ludi namiesto kopirovania nezmyslov ma realne skusenosti z cestovania po svete (nie s cestovkami, kde to je uplne o inom) a vie ich aplikovat do praxe.

  Nejde o bosoractvo, ale o predpoklad, vychadzajuci z logiky a uz spomenutych skusenosti.

 3. Pán Majko.., to nie je o „dovolenke chtivých ľuďoch“..
  Tak ako doteraz, aj tento rok bola naša destinácia Francúzsko (pre info.., minulý rok každý týždeň AG testovanie, tento rok obe po víno-dobrovoľné očkovanie).
  No to, čo človek vidí už na parkoviskách, hovorí za všetko.
  Ľudia, či v Taliansku, Rakúsku alebo vo Francúzsku dodržiavajú čo majú. To samé platí v mestách, v obchodoch.
  Prejdete slovenské hranice, prvé odpočívadlo Jarovce a v tedy sa skutočne začnete cítiť ohrozene..
  Totálne veškerá háveď Európy, nikto na nich nedohliada, žiadne základné dodržiavanie hygieny, nie to ešte nejaké ROR. A naše orgány len zaujíma, či som zaregistrovaný..
  Nikde žiadna kontrola, nikto, kto by ten odpad upozornil, že aj u nás platí nejaké ROR, keď sa vám celý autobus naserie na toalety, že sa ani von neviete dostať.
  Vrátite sa späť do právneho života a zovšadial počujete o Ukrajincoch, či Srboch, čo nemajú absolútne nič alebo falošné doklady o testoch, či očkovaní..
  Ak neveríte, spýtajte sa v DPB, prečo mali taký počet infikovaných..
  A ak by ste chceli oponovať kontrolami na hraniciach, tak minimálne tie z HU sú deravé jak sito.. Každý „pendler“ vám dá info kadiaľ sa dá prejsť z Rajky bez kontroly!

 4. ako to je vlastne s tými médiami…nesledujem to, ale tu som čítal že JoJ, markíza atd sú zapredané a neinformujú objektívne…či to len niekedy – ked sa to nehodí? ako to je?

 5. Realita.. 14. septembra 2021, 12:48 – s mnohymi postrehmi z Vasho prispevku suhlasim a rovnako sa pytam, ako je mozne, ze vela zamestnanych ludi z tretich krajin dokaze system podvadzat a klamat.

  A na rozdiel od Vas ja este poznam podstatne viac veci v suvislosti s tymito ludmi, v ktorych tahame za kratsi koniec. Cim to je? Ze by zla legislativa? Neschopnost kompetentnych zloziek vymoct pravo? Ze by korupcia? Neviem, aj ked tusim…

  Tie parkoviska za hranicami su problemom viac menej vsade vo svete. Je tu uz len o tom, ake prasata vystupia z autobusov. Este drobnost – pred 30 rokmi sme obdobnymi prasatami boli my v Rakusku, SRN, Svajciarsku, Taliansku ci Spanielsku.

  Ja zastavam nazor, ze zakon a pravidla musia platit pre kazdeho rovnako. A v ramci svojich moznosti sa snazim dosiahnut to aj u tychto ludi. Zial, percento uspesnosti je minimalne, nakolko aj oni velmi rychlo zistuju, ze aj u nas je oje*avanie systemu mozne.

  Neznamena to ale, ze sa budem spravat rovnako. Ale to je na hazdom z nas.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články