Sladká história

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

OZ Vodný Hrad /  S potešením môžeme oznámiť, že sme v auguste t. r. uzatvorili darovaciu zmluvu so spoločnosťou Slovenské cukrovary s.r.o., o darovaní finančnej čiastky na obnovu portálu seredského kaštieľa. Tento dar na obnovu časti historickej pamiatky získava viac na symbolike, ak si pripomenieme históriu spojenú s cukrovarníctvom v Seredi.

Terajší cukrovar patriaci spoločnosti Slovenské cukrovary, s.r.o., je v súčasnosti najstarší existujúci priemyselný podnik v Seredi. Na území mesta Sereď už v roku 1844 vznikol prvý cukrovar. Zakladateľom bol aj gróf Karol Esterházy, posledný majiteľ seredského kaštieľa z rodu Esterházyovcov, ktorí vlastnili kaštieľ vyše 200 rokov. Cukrovar po 14 rokoch svoju výrobu ukončil z finančných a konkurenčných dôvodov. Veľkostatkári z okolia Serede, nespokojní s cenami okolitých cukrovarov, sa v januári 1907 rozhodli založiť v Seredi nový cukrovar. A ten od roku 1908 nepretržite až do súčasnosti vyrába cukor.

Ďalšia časť seredského kaštieľa, pamiatky s tisícročnou históriou, je tak spolu s príspevkami od občanov získaných zbierkou a s financiami od spoločnosti Slovenské cukrovary, s viac ako storočnou históriou, bližšie k realizácii obnovy. Tak, ako bol v spolupráci so spoločnosťou Slovenské cukrovary, občianskym združením VODNÝ HRAD a mestom Sereď obnovený bastión.

Zdroj: Janíček Dušan:110 rokov výroby cukru v Seredi, Sladké dedičstvo trnavského kraja: Zborník príspevkov seminára, OZ PONVAGLI Sládkovičovo, ISBN:978-80-972129-4-0

 

zdroj: FB Občianske združenie Vodný Hrad

 

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -