Druhá najvýznamnejšia súkromná umelecká zbierka na Slovensku vo Vlastivednom múzeu v Galante

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Vlastivedné múzeum v Galante  |MM|   /Galanta, 08.09.2021—30.11.2021/ Vlastivedné múzeum v Galante pripravuje ďalšiu z tematických výstav, ktorá sa bude venovať histórii galantského regiónu. Výstava pod názvom „Kuffnerovská umelecká zbierka“ mapuje časť druhej najvýznamnejšej súkromnej umeleckej zbierky na Slovensku, ktorá bola umiestnená v obrazárni a priestoroch kuffnerovského kaštieľa v Sládkovičove.

Meno rodiny Kuffnerovcov je neodmysliteľne späté s mestom Sládkovičovo. Barón Karl Kuffner (1847 – 1924) zveľadil tunajší cukrovar, zmodernizoval a dobudoval hospodársky komplex.  Okrem toho, že bol cieľavedomý hospodár, bol aj významným zberateľom umenia. Množstvo umeleckých diel bolo v majetku jeho manželkinej rodiny Firmianovcov. Túto zbierku obohatil okrem baróna tiež jeho syn Raoul Kuffner. Zbierka umenia rodiny Kuffnerovcov v reprezentačných priestoroch hlavného krídla kaštieľa a v obrazárni, bola budovaná celé roky. Obsahuje starožitný nábytok, vzácne orientálne koberce, tapisérie a umelecké artefakty. Tesne pred nástupom fašizmu však celá rodina emigrovala do USA, kam bola vyvezená aj väčšina rodinnej umeleckej zbierky. Zbierka bola postupne rozpredaná a dodnes sa jednotlivé kusy nachádzajú v zbierkach múzeí a galérii po celom svete. Na základe odborných prameňov, archívnych dokumentov a aukčných katalógov sa podarilo čiastočne zostaviť zloženie a rozsah diel, ktoré zbierka obsahovala.

Vlastivedné múzeum v Galante pripravilo výstavu „Kuffnerovská umelecká zbierka“ v spolupráci s OZ Ponvagli a Slovenskou národnou galériou.  Výstava prepájajúca súčasnosť s históriou využije pri prezentácií  historických  faktov textové panely a exponáty z pôvodného zariadenia cukrovaru, kaštieľa aj samotnej zbierky. Výstava bude sprístupnená od 8. 9. 2021 a potrvá do 30. 11. 2021. Vernisáž sa v prípade priaznivej pandemickej situácie uskutoční v budove Vlastivedného múzea dňa 8. 9. o 17:00 hodine. Informácie budeme priebežne aktualizovať na webe a FB stránke múzea.

 

PLAGAT SK offic Kuffner pozvanka, meghivo

 

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -