B. Gröhling: Ostáva mesiac pred otvorením škôl na zlepšenie miery zaočkovania

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MŠVVŠ SR |MM|   Mesiac pred otvorením škôl je najvyššia zaočkovanosť na západnom Slovensku. Ani tam ale nie je dosiahnutá kolektívna imunita. Vyššia zaočkovanosť pomôže školám vyhnúť sa ohniskám nákazy a prerušeniu prezenčnej výučby. Minister školstva preto vyzýva rodičov, žiakov aj učiteľov, aby ešte v auguste využili očkovanie, ktoré je aktuálne dostupné aj bez registrácie.

Miera zaočkovanosti na Slovensku sa postupne zlepšuje, no stále stúpa pomerne pomaly. „Vyššia miera zaočkovania zabezpečí lepší chod škôl. Zatiaľ je zaočkovanosť vyššia hlavne na západnom Slovensku, vďaka čomu na školách vznikne menej ohnísk a triedy sa tak vyhnú prerušeniu prezenčnej výučby. Všetci iste chceme, aby sa žiaci vzdelávali v triedach, preto vyzývam rodičov, žiakov a učiteľov, aby očkovanie využili,“ uviedol Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR.

V prípade šírenia nákazy na škole bude musieť RÚVZ posielať kontakty infikovaného do domácej izolácie. V praxi to znamená dočasnú dištančnú výučbu, pokiaľ sa izolácia neukončí. Šéf rezortu zdôraznil, že očkovaní ľudia majú nižšie riziko ťažkého priebehu choroby, hospitalizácie, ale aj nižšie riziko prenosu ochorenia na iných. Očkovaný človek má podľa výskumov nižšiu vírusovú nálož.

„Čím viac občanov sa zaočkuje, tým lepšie pre celú spoločnosť, ale aj pre školy. Spomalí sa šírenie delta variantu, čo znamená plynulejšie a bezpečnejšie fungovanie škôl. V miere očkovania nás predbiehajú ostatné krajiny Európy, dokonca aj naši susedia. Ale máme ešte mesiac pred otvorením škôl na to, aby sme tento stav zlepšili,“ zdôrazňuje minister.

V Európe má najvyššiu mieru zaočkovanosti Island, kde 78 % populácie dostalo aspoň prvú dávku. Nasleduje Dánsko so 72 % a Spojené kráľovstvo so 69 %. Na Slovensku dostalo aspoň prvú dávku 41 % obyvateľov.

Slovensko je tak v očkovaní pod priemerom štátov EÚ, ktorý je 59 %, ako aj pod priemerom Európy, ktorý je 48,9 %. Slovensko predbiehajú v očkovaní aj naši susedia ako Maďarsko a Rakúsko (58 %), Poľsko (48 %) aj Česko (52 %).

Okresy s najvyššou zaočkovanosťou ú aj naďalej hlavne na západnom Slovensku. Patrí medzi ne Bratislava (60 %), Senec (52 %), Dunajská Streda (51 %), Pezinok (50 %), Trnava (47 %), Trenčín, Banská Bystrica a Galanta (zhodne 45 %), Žilina, Piešťany, Myjava a Šaľa (zhodne 44 %).

Okresy s najnižšou mierou zaočkovania na Slovensku sú Gelnica a Revúca (27 %). Nasleduje Poltár (28 %), Rimavská Sobota (29 %), Kežmarok (31 %), Krupina, Lučenec, Detva, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa (zhodne po 32 %).

Zdroje informácií: korona.gov.sk, ourworldindata.org

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
  1. JUDr. Mgr. Martina Lubyová, PhD. , vzdelanie Matfyz UK BA, (Mgr.) , Právnická fakulta UK ( JUDr.), Fakulta hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity Bratislava ( PhD) bolo málo na ministra školstva…. Lebo Fico….

  2. Máš to zle naštudované, veď tú mal práveže fico v zuboch, ona bola myslím že dankova

  3. Áno, za SNS, nuž keď to je problém….. Pre mňa je problém výroba obuvi a galanterneho tovaru v Partizánskom ako alma mater

  4. Jozef, pochopil som Ta, ako zo všetkých tvojich komentarov, jasné, suhlasim a vieš čo, som stavebný inžinier, pôjdem robiť lekára… Aký problém Jozef, že?

  5. Ani ako lekar, ani ako inzinier. Ziaden absolvent by nepouzil pre priemyslovku alma mater.

  6. Chceš sa zbaviť manžela a ostať vdovou ? Pošli ho na očkovanie.
    Vakcína je sloboda !

  7. Napísal truhlík Dano, ktorého prírodné zákony raz neúprosne potrestajú, lebo im bude jedno čo tento grafoman vypisoval obsedantne do komentárov.

  8. Danko, mohol si sa učiť od múdrejších, ale chceš sa učiť na vlastných chybách. Nuž skúsenosť je tvrdý učiteľ, ale hlupáci nebudú mať iného.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články