B. Gröhling: Okresy s nízkym percentom zaočkovanosti budú problémom aj pre školy

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MŠVVŠ SR |MM| V septembri sa žiaci opäť vrátia do škôl. Vzhľadom na šírenie delta variantu však na školách môžu vznikať ohniská nákazy. Vtedy v zmysle platných pravidiel RÚVZ uzavrie príslušné triedy. Výskyt ohnísk môže zmierniť zaočkovanosť v okresoch. Očkovaním totiž nielen znižujeme riziko ťažkého priebehu ochorenia, ale aj znížime aj riziko prenosu vírusu.

Vyššia zaočkovanosť tak napomôže tomu, aby školy poskytovali prezenčnú výučbu. Miera zaočkovanosti v okresoch tak ovplyvní aj chod škôl: ukazuje, kde je vyššie riziko výskytu ohnísk nákazy a kde nižšie.

„Každý, kto sa rozhodne očkovať, zmierni priebeh tretej vlny, čím napomôže aj prezenčnej výučbe. Vďaka tomu budeme môcť udržať školy v bežnom chode, čo je cieľom mnohých z nás. Dnes vidíme okresy, kde je zaočkovanosť dobrá a školy sú menej ohrozené. Ale iné okresy majú nízku mieru zaočkovanosti a je v nich riziko vzniku ohnísk aj na školách,“ uviedol Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR.

V prípade šírenia nákazy na škole bude musieť RÚVZ posielať kontakty infikovaného do domácej izolácie. To znamená dočasnú dištančnú výučbu, kým sa doba izolácie neskončí.

„Som si istý, že všetci chceme, aby sa žiaci čo najviac vzdelávali klasicky – teda v triedach. Pomôže tomu každý človek, ktorý sa zaočkuje a zníži tak riziko šírenia vírusu v populácii,“ vysvetlil Gröhling. Zároveň dodal, že ministerstvo školstva naďalej ponúka možnosť zaočkovať sa v regiónoch prostredníctvom špeciálnych mobilných vakcinačných tímov.

 

Cieľom je čo najviac minimalizovať zatváranie škôl v novom školskom roku. Aj preto  bude každý utorok informovať na sociálnych sieťach o stave zaočkovanosti v jednotlivých okresoch.

Najvyššia zaočkovanosť je v okrese Bratislava (59 %). Nasleduje Senec a Dunajská Streda (zhodne 51 %), Pezinok (50 %), Trnava (47 %), Galanta (45 %), Trenčín, Banská Bystrica, Žilina, Piešťany a Myjava (zhodne po 44 %). Ani v jednom z týchto okresov síce ešte nie je dosiahnutá kolektívna imunita, no je predpoklad, že na školách vznikne menej ohnísk nákazy.

Najnižšia miera zaočkovanosti je v okrese Revúca (26 %). Nasleduje Gelnica (27 %), Rimavská Sobota a Poltár (zhodne po 28 %), Kežmarok (30 %), Detva (po 31 %), Čadca, Lučenec, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Vranov nad Topľou, Stropkov, Michalovce, Svidník, Kysucké Nové Mesto a Krupina (všetky po 32 %). Zaočkovanosť 32 % je tiež v okresoch Svidník, Stropkov, Vranov nad Topľou, Medzilaborce, Sobrance a Michalovce. V týchto okresoch je výrazne vyššie riziko šírenia vírusu, čo znamená aj väčší počet ohnísk a teda aj častejšie zásahy RÚVZ do chodu škôl.

Zdroj dát: Inštitút zdravotných analýz

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články