Medzinárodné stretnutie zberateľov historických vozidiel a historickej vojenskej techniky Mier a sloboda 2021

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Klub vojenskej histórie Vozdušno desantnych vojsk – Dinka, nezisková organizácia Pro Memoria Veteranorum – Sereď, Klub histórie polície, armády a silových zložiek a Oldtimer muzeum Sereď v spolupráci s Mestom Sereď usporiadali v dňoch 23. a 24. júla Medzinárodné stretnutie zberateľov historických vozidiel a historickej vojenskej techniky pod názvom Mier a sloboda 2021 – Od Váhu k Tatrám. Podujatie bolo zamerané na prezentáciu a propagáciu histórie Armády SR a historických vozidiel verejnosti.

 

Súčasťou podujatia bola aj spomienka na obete II. svetovej vojny a SNP a to položením vencov k pamätníku na Námestí slobody. Účastníkmi boli veteráni vojenských misií, bývalí velitelia vojenských útvarov v Seredi, prvý tajomník veľvyslanectva Ruskej federácie Sergej Nikitin, primátor mesta Sereď Martin Tomčányi, náčelník Mestskej polície v Seredi Ladislav Fabo, členovia Klubu vojenskej histórie a streleckého klubu “VDV Dinka”  a ďalších občianskych združení. Funkciu čestnej stráže vykonávali členovia klubov v uniformách vojakov Červenej armády, ruských vojakov, vojakov československých ozbrojených síl a slovenských mierových síl. V rámci podujatia boli niektorým účastníkom odovzdané aj pamätné medaile za presadzovanie mieru, bezpečnosti a udržiavanie vojenských a historických tradícií či pamätné medaile k výročiu narodenia Gen. Milana Rastislava Štefánika.

 

Pre verejnosť pripravili organizátori a súkromní zberatelia na Námestí slobody výstavu vojenského automobilového vybavenia povojnového obdobia, prehliadku dobových uniforiem  a historickej techniky. Návštevníci mohli vzhliadnuť napríklad vozidlo KRAZ s protilietadlovým delom, motocykle zn. Ural a Dnepr , Tatra 813 KOLOS, UAZ 469 či vozidlo Buchanka, ktoré niekedy slúžilo ako vojenská sanitka. Najstaršie vozidlo stretnutia  bol GAZ 67 Čapajev z roku 1944, ktoré sa zúčastnilo vojnových udalostí počas II. svetovej vojny.

 

Druhá časť podujatia sa konala na vojenskom cvičisku pri vodnej ploche Koleno. Tu mohli návštevníci vidieť nielen historické vozidlá a techniku ale aj prezentáciu činnosti jednotlivých zberateľských klubov, dobrovoľných hasičov a záchranných zložiek.

 

Vladimír Botta ako jeden z organizátorov uviedol: „Cieľom podujatia je pripomenutie si histórie Vojenského útvaru 8006, 8216 – Sereď, ako významnej súčasti histórie mesta. Ženisti vždy boli súčasťou Serede. Technika sa v pravidelných intervaloch presúvala mestom, obyvatelia denne stretávali v uliciach vojakov v uniformách. A tak si pamätníci v rámci podujatia mohli zaspomínať na časy minulé. Zároveň sme chceli pripomenúť dôležitosť činnosti Slovenských ženistov, ktorí aj v čase mieru pomáhajú už desaťročia na rôznych mierových misiách po celom svete.“

 

Počas podujatia sa natáčala aj séria krátkych dokumentov o historickej technike, II. svetovej vojne a práci záchranných zložiek. Spracované materiály budú neskôr slúžiť na prezentáciu v rôznych múzeách či výstavách určených pre verejnosť.

 

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články