V múzeu nájdete dierne štítky, pásky, ale aj disky a pásky do sálových počítačov. Všetko z čias budovania socializmu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Mimoriadne vzácne kúsky dátových nosičov z čias socializmu sme v uplynulom týždni prevzali od predajcu na Českej republike.

V múzeu týmto máme kompletný prierez vývojom nosičov dát pre počítače a to hlavne:

 • dierne štítky
 • dierne pásky
 • pásky do sálových počítačov z čias socializmu
 • disky do sálových počítačov z čias socializmu – aj zásobník na 11 diskov kompletný
 • diskety veľkosti 8 palcov s originálnou mechanikou
 • diskety veľkosti 5,25 palca s originálnou mechanikou
 • diskety veľkosti 2,5 palca s originálnou mechanikou
 • dátové kazety s kapacitou 100 MB s originálnou mechanikou
 • ZIP záznamové médiá s originálnou mechanikou
 • CD disky s originálnou mechanikou
 • disky DVD s originálnou mechanikou
 • DVD RAM
 • MINI Disky s originálnou mechanikou
 • a samozrejme všetky druhy kariet Compact Flash, Memory Stick, SD Card a to všetky od kapacity o niekoľkých MB (na niektoré by sa nevošla ani jedna dnes nafotená fotografia v plnej kvalite)

Samozrejme, že v tomto prípade sme so sústredením originálnych a funkčných kúskov techniky neskončili v roku 1989 (teda na konci socializmu), nakoľko záujemcovia by boli ukrátení o vývoj médií po tomto období. Vo svete totiž deliacu čiaru, teda rok 1989 nemajú a preto považujeme za hodnotné držať a pre porovnanie dopĺňať zbierku až po aktuálny vývoj techniky.

Účelom tejto zbierky je poskytnúť skutočne ucelený prehľad z histórie vývoja záznamových médií dát od prvopočiatkov počítačov až po dnešnú dobu.

Jednotlivé exponáty budú popísané a prezentované samostatne.

- Inzercia -

Foto: zbierky Muzea Totality

   

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články