Kraj bude z nového úveru financovať investičné priority

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

TT SK |MM|   Rozvojová banka Rady Európy (Council of Europe Development Bank – CEB) poskytne Trnavskému samosprávnemu kraju (TTSK) úverový rámec až do výšky 30 miliónov eur. V stredu 21. júla 2021 to podpisom zmluvy v Trnave potvrdili viceguvernér banky Tomáš Boček a trnavský župan Jozef Viskupič.

„Už pri schvaľovaní aktuálneho rozpočtu sme počítali s prijatím úverových zdrojov. Z novej programovej pôžičky budeme v horizonte troch rokov financovať investičné projekty kryté z jednej tretiny v celkovej hodnote 94,5 milióna eur. Týkať sa budú modernizácie ciest a mostov, rekonštrukcie zariadení sociálnej starostlivosti alebo obnovy areálov stredných škôl vrátane trinástich športovísk. Skrátka, pôjde o mimoriadny rozvojový impulz pre Trnavský kraj. Očakávam, že prvé prostriedky by sme mohli zapojiť ešte tento rok,“ skonštatoval trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že úver bude doplnkom k iným zdrojom financovania.

V rámci hľadania najlepšieho riešenia župa oslovila viacero rôznych bánk . Z vyhodnotenia ponúk vyšla ako jednoznačne najvýhodnejšia tá od Rozvojovej banky Rady Európy. Otvorenie úverového rámca schválili poslanci krajského zastupiteľstva na zasadnutí 28. júna 2021.

„Naša banka už 65 rokov podporuje sociálnu súdržnosť v Európe. Spolupracovali sme už aj s trnavskou župou a v rokoch 2015 a 2017 sme uzatvorili dve menšie rámcové úverové zmluvy. Som veľmi rád, že opäť pomôžeme pri dlhodobom financovaní investičných priorít, ktoré sa týkajú zlepšovania verejných služieb a zvyšovania kvality života obyvateľov regiónu,“ uviedol viceguvernér Rozvojovej Banky Rady Európy pre cieľové štáty Tomáš Boček.

Prostriedky z úverového rámca môžu byť čerpané flexibilne, v dvoch až ôsmich tranžiach. Každá z nich bude v minimálnej výške 2 mil. eur. Úroková sadzba aj predpokladaná doba splatnosti bude stanovená pred čerpaním danej tranže podľa aktuálneho stavu na medzinárodných trhoch.

CEB je multilaterálna rozvojová banka, ktorá sa zameriava na sociálny rozvoj európskych štátov. Je právne a finančne samostatná a predstavuje hlavný nástroj politiky solidarity rozvíjanej Radou Európy. Jej sídlom je Paríž a v súčasnosti má 42 členov. Slovenská republika vstúpila do CEB v decembri 1998 a je jedným z 22 cieľových štátov banky v strednej, východnej a juhovýchodnej Európe.

Jozef Viskupič, trnavský župan

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články