Teplota palubovky v odstavenom aute na slnku dosiahla neuveriteľných 98,2 st. C

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalší rok s ďalšími teplotnými rekordami. Vonkajšie teploty v tieni dosahujú  tropických až 39 C. Nie, nehovoríme o severnej Afrike, ale o vnútrozemskom Slovensku v centre Európy.

Každý rok upozorňujeme verejnosť na rýchle sa prehrievanie sa interiéru auta odstaveného na parkovisku v prípade, že je v dosahu slnka. (Pozor, vzhľadom na fyzikálne zákony sa dosah slnka na auto môže meniť v priebehu minút).

Pred väčšinou nákupných centier či obchodov sú parkoviská nie podzemné, ale práve pokryté dlažbou či dokonca asfaltom. Podmienky zvyšujúce prehrievanie prostredia. A tu autá parkujú na priamom slnku. Nenechávajte ani na krátku dobu t.j. minúty v odstavenom aute dieťa, či zviera !!

Opätovne  sme urobili pokus, ako stúpne teplota v osobnom aute odparkovanom na priamom slnku už za 20 minút po jeho odstavení a teda vypnutí motora a klimatizácie. Štandardne vyklímované auto sme odstavili na okraji cesty a vykonali sme meranie laserovým priemyselným teplomerom. Výsledky sú nasledovné:

Teplota kožou potiahnutej palubovky v aute dosiahla neuveriteľných 98,2 st. C a teplota koženého sedadla cez 87,6 st. C.

Myslíme si, že toto je jednoznačný dôkaz možného ohrozenia zdravia a života dieťaťa či zvieraťa v uzatvorenom aute odstavenom na slnku, už počas niekoľkých minút počas ktorých by sa vodič mohol rozhodnúť napríklad vybrať peniaze z bankomatu pri dlhšom rade, či len krátkom nákupe v obchode. V každom prípade lepšie je predvídať, ako pri neuváženom konaní znášať následky a do smrti si vyčítať tragédiu, ktorej sa dalo zabrániť.

Pripomíname, že dva, tri či štyri dni dozadu boli vonkajšie teploty ešte vyššie, ako sú dnes.

Tento pokus absolvujeme každý rok. Dnes boli maximálne výsledky namerané teplomerom v interiéri auta o 8 st. vyššie, ako pred rokom.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
  1. To sa mi nechce ani veriť… čiže keby tam položím pohár s vodou tak začne vrieť voda?

  2. Dade 12. júla 2021, 19:15 -to netusim, neskusal som. Mozem sa vyjadrit len k skutocnej teplote ciernej koze na palubovke, kozennych sedadlach (prednych), volantu a rychlostnej pake. Teda k tomu, co kazdy rok meriam.

    Faktom je, ze po zapnuti klimy je interier do niekolkych minut prijemne vychladeny.

    Meranie bolo uskutocnene po odstaveni cierneho auta so zatvorenymi oknami predkom natoceneho priamo do slnka a to okolo obeda.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články