Vďaka obozretnosti župa hospodárila s prebytkom, ktorý nasmerovala do rezerv a rozvojových investícií

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

TT SK |MM|  Posledné zasadnutie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja pred letnými prázdninami sa uskutočnilo netradične v pondelok, a to 28. júna 2021. Predchádzala mu minúta ticha za obete ničivej smršte, ktorá zasiahla prihraničné okresy Juhomoravského kraja. Trnavský župan poslancov informoval, že hajtmanovi Janovi Grolichovi vyjadril sústrasť a súčasne ponúkol súčinnosť predovšetkým v podobe poskytnutia náhradného ubytovania alebo technickej a materiálnej pomoci. Na základe požiadaviek krízového štábu Juhomoravského kraja budeme pomoc následne koordinovať.

Medzi hlavné body programu patril záverečný účet kraja za minulý rok, v ktorom župa hospodárila s prebytkom takmer 18,7 mil. eur. Túto sumu tvorí prebytok bežného a kapitálového rozpočtu a prebytok finančných operácií.

„Napriek tomu, že rok 2020 významne ovplyvnila kríza vyvolaná pandémiou ochorenia COVID-19, sa nám podarilo zachovať tempo investícií a hospodáriť s prebytkom. Rozpočtovú obozretnosť ocenila vo svojom stanovisku aj župná rada pre rozpočet. S ohľadom na očakávaný vývoj príjmov a výdavkov v nasledujúcich rokoch sme sa rozhodli pokračovať v zodpovednom správaní sa. Takmer 11,1 milióna eur sme preto vložili do rezervného fondu. Ďalších 5,4 milióna sme nasmerovali do peňažného fondu nových strategických investícií, ktoré budú kľúčom k pomoci ekonomike do maximálnej možnej miery, a zároveň k udržaniu investícií do rozvoja kraja,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Popri záverečnom účte zastupiteľstvo schválilo aj ušetrenia takmer 600-tisíc eur prostredníctvom prijatia lacnejšieho úveru. Župa takto refinancuje zostatok jedného starého úveru prostredníctvom prijatia nového úveru od tej istej banky. Navyše, vzhľadom na výhodné podmienky a nízke úrokové sadzby, poslanci odobrili otvorenie nového úverového rámca v maximálnej výške 30 mil. eur, z ktorého budú financované schválené investičné projekty v horizonte troch rokov.

„Usilujeme sa aj o získanie ďalších zdrojov z Európskej únie. Predložíme dva veľké projekty na modernizáciu ciest druhej triedy. Jeden sa týka šesť kilometrov dlhého úseku pri Dolných Orešanoch. Druhý sa nachádza pri Šoporni a obsahuje rekonštrukciu mosta cez potok Jarčie, ktorý je v havarijnom stave. V rámci stavebných prác počítame aj s dočasným premostením,“ skonštatoval župan Viskupič.

Zastupiteľstvo rozhodlo aj o zavedení bezplatného ubytovania v župných internátoch pre študentov v systéme duálneho vzdelávania už v novom školskom roku. Od septembra 2022 budú túto možnosť môcť využiť aj študenti, ktorí sa vzdelávajú v nedostatkových odboroch. Nové všeobecne záväzné nariadenie umožňuje poskytnúť mladým učiteľom a lekárom podporu na bývanie vo výške do 150 eur mesačne.

Poslanci dali zelenú aj niekoľkým krokom súvisiacim s ozdravením siete škôl a školských zariadení, ktorého návrh bol odsúhlasený v júli minulého roka. Napríklad, bolo vyhlásené druhé kolo verejnej obchodnej súťaže na prenájom bývalého školského hospodárstva v Trnave. Lehota na predkladanie ponúk uplynie 9. augusta 2021.

V Špecializovanom zariadení Trnava bude navýšená kapacita o päť miest, a to pre klientov s poruchou autistického spektra v rozšírenom vekovom rozpätí z 3-7 rokov na 3-12 rokov. V areáli po škole v prírode v Dobrej Vode župa zas počíta s vytvorením nových miest na poskytovanie sociálnych služieb.

Župan Viskupič poslancov informoval o priebehu očkovania proti ochoreniu Covid-19, ktoré zabezpečuje trnavská župa. Podaných už bolo viac ako 215-tisíc dávok vakcín, z toho 208-tisíc v piatich župných veľkokapacitných očkovacích centrách. Vyše 7.500 dávok vakcín bolo podaných prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby trnavskej župy v zariadeniach sociálnych služieb, domácnostiach imobilných obyvateľov a obciach. Mobilné očkovacie tímy navštívili už 140 obcí z celkovo 210, ktoré o službu požiadali.

 

Jozef Viskupič, trnavský župan

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články